Szczyt Unii Europejskiej istotny dla euro i europejskich indeksów

17.07.2020 11:59|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Po raz pierwszy od wybuchu epidemii przywódcy krajów Unii Europejskiej zebrali się na szczycie zorganizowanym w Brukseli. Główną sprawą, nad którą będzie toczyć się debata, jest zaakceptowanie planu odbudowy europejskiej gospodarki i sposobu jego finansowania. Może mieć to istotne znaczenie i dla europejskich indeksów giełdowych i dla euro.

Plan, o którym mowa, ma opiewać na kwotę 750 mld euro i ma pomóc w powrocie europejskiej gospodarki do stanu sprzed pandemii. Jednak jego zaakceptowanie może spotkać się ze sprzeciwem Danii, Szwecji, Niderlandów czy Austrii. Mówi się również o możliwości pojawienia się weta ze strony Węgier. Dodatkowym tematem rozmów będzie kolejny siedmioletni budżet Unii Europejskiej, którego nie udało się ustalić na szczycie w lutym.

Obecnie indeksy giełdowe w Europie nie wydają się wykazywaćują większego ruchu, ale może się to zmienić po weekendzie w zależności od wyniku wspomnianego szczytu w Brukseli.

Jak wynika z rynku opcji walutowych, na podstawie danych Bloomberga, inwestorzy są nastawieni prowzrostowo dla zachowania kursu pary EUR/USD w najbliższej przyszłości. Wydaje się, że jeśli nastąpi przełom w sprawie akceptacji planu naprawczego dla europejskiej gospodarki, to euro mogłoby nadal zyskiwać na wartości. Dopiero załamanie rozmów i brak jakiegokolwiek porozumienia mogłoby prowadzić do zmiany sentymentu.

Dziś pojawiły się najnowsze projekcje makroekonomiczne przygotowane dla Europejskiego Banku Centralnego. Inflacja konsumencka w 2020 r. ma wynieść 0,4 proc., w 2021 r. 1,0 proc., a w 2022 r. ma wzrosnąć do 1,3 proc. PKB w 2020 r. ma skurczyć się o 8,3 proc., aby wzrosnąć następnie w 2021 r. o 5,7 proc. oraz w 2022 o 2,4 proc. Z danych zatem wynika, że PKB ma spadać, a inflacja rosnąć, co w dłuższym terminie może prowadzić do ponownego wejścia w inflacyjną fazę spowolnienia gospodarczego.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 lip 2020 10:42

OPEC+ zwiększy produkcję. Ważne wydarzenia w strefie euro

15 lip 2020 11:03

Funt mocniejszy po danych o inflacji. Poprawa nastrojów na giełdach

14 lip 2020 11:46

Zamknięcie Kalifornii. Inwestorzy czekają na EBC i przywódców UE

13 lip 2020 10:26

Nasdaq 100 bije kolejne rekordy. Wzrost infekcji inwestorom niestraszny

9 lip 2020 14:21

Czy ceny akcji na amerykańskich giełdach są zawyżone?

7 lip 2020 12:50

Inflacja czy deflacja

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.