Zamknięcie Kalifornii. Inwestorzy czekają na EBC i przywódców UE

14.07.2020 11:46|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Europejskie indeksy giełdowe wydają się podążać za swoimi odpowiednikami z Azji i ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wczoraj doszło do dość gwałtownych spadków. Mogły się do nich przyczynić obawy o kolejną falę zakażeń COVID-19 na świecie oraz o możliwość zamykania kolejnych stanów USA.

Gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom ogłosił w poniedziałek ponowne wprowadzenie restrykcji, w tym zamknięcie barów, restauracji, kościołów, siłowni czy salonów fryzjerskich. Część restrykcji dotyczy całego stanu, a część poszczególnych hrabstw, które są w najgorszej sytuacji.

Co więcej, w tym samym czasie zdaje się wzrastać napięcie między Pekinem i Waszyngtonem. Administracja Stanów Zjednoczonych odrzuciła roszczenia Pekinu do zasobów, które znajdują się u wybrzeża Morza Południowochińskiego. Jest to kolejny możliwy punkt zapalny między USA i Chinami, które nie rozwiązały jeszcze sporów handlowych. To wszystko wystarczyło, aby krótkoterminowo popsuć nastroje na rynkach finansowych. Moze to nie być na razie reakcja nietrwała, ponieważ dziś nie występuje kontynuacja spadków, a rynki mogą czekać na kolejne wydarzenia zaplanowane na ten tydzień.

Już w czwartek poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Będzie ona podejmowana przez wraz z dodatkowymi działaniami przeciw negatywnym skutkom ekonomicznym pandemii. W dalszej części tygodnia odbędzie się szczyt Unii Europejskiej, gdzie politycy będą debatować nad wartym 750 mld euro wspólnym planem naprawienia europejskiej gospodarki oraz na długoterminowym budżetem wspólnoty.

Tymczasem w Polsce, jak podaje agencja Bloomberg, prawie zerowe stopy procentowe mają zostać utrzymane na wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej i to pomimo silnego wzrostu inflacji, zwłaszcza bazowej. Inflacja CPI również jest wysoka i wbrew wcześniejszej opinii RPP raczej w Polsce o deflacji nie może być mowy. Złoty pozostaje stabilny w relacji do dolara amerykańskiego, znajdując się w rejonie 3,95, ale słabnie do euro. Kurs EUR/PLN znalazł się dziś najwyżej od końca maja, docierając w okolice 4,50 PLN.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 lip 2020 10:26

Nasdaq 100 bije kolejne rekordy. Wzrost infekcji inwestorom niestraszny

9 lip 2020 14:21

Czy ceny akcji na amerykańskich giełdach są zawyżone?

7 lip 2020 12:50

Inflacja czy deflacja

6 lip 2020 14:47

Wiara w ożywienie gospodarcze góruje nad obawami związanymi z koronawirusem

3 lip 2020 13:47

Rynek uważa, że najgorsze jest już za nami

2 lip 2020 10:44

Nadzieje na szczepionkę wydają się poprawiać sentyment na rynkach. Dziś NFP

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.