Mocny początek tygodnia na rynkach akcji w Azji i Europie. Negatywne informacje nie wpływają na notowania, w przeciwieństwie do pozytywnych wiadomości (lub danych lepszych od oczekiwań).
Dr Anthony Fauci, doradca Białego Domu ds. zdrowia, powiedział, że koronawirus mógł zmutować i stać się groźniejszy. Dodał, że jest bardzo zaniepokojony wzrostem liczby nowych zakażeń. Jednak niektóre sygnały ożywienia na rynku, np. wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 4,8 mln oraz wzrost o 10,4 proc. nowych zamówień na produkcję w Niemczech, przewyższyły obawy o wolniejszy wzrost gospodarczy na świecie.
Indeks CSI 300, który składa się z akcji 300 największych i najbardziej płynnych spółek na giełdzie w Szanghaju i giełdzie w Shenzhen, wzrósł dziś rano do najwyższego poziomu od 5 lat. Po silnych wahaniach europejskie indeksy giełdowe również zyskują, podtrzymując optymizm gospodarczy z Azji. W poniedziałkowy ranek DAX wzrósł o 1,44 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia, Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,64 proc., a brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 1,77 proc.
Główna para walutowa, tj. EUR/USD, zbliżyła się do poziomu 1,13, do czego przyczyniły się sygnały o ożywieniu gospodarczym w Niemczech oraz wzrosty na giełdach, co z kolei mogło mieć negatywny wpływ na kurs dolara, który jest tzw. bezpieczną przystanią. Indeks dolara, który pokazuje wyniki USD w stosunku do sześciu innych walut, był niższy o 0,5 proc. od piątkowego zamknięcia notowań. Inwestorzy rezygnowali z bezpiecznej waluty na rzecz bardziej ryzykownych pozycji, mając nadzieję na szybszy wzrost gospodarczy na świecie.
Chociaż nastroje na rynku są nadal niepewne, pozostaje pytanie: czy ostatnie zaufanie do ożywienia gospodarczego jest wynikiem ostrożnego optymizmu lub wynikającej z danych nadmiernej aktywności niektórych inwestorów tolerujących ryzyko? Obawy przed koronawirusem wydają się uzasadnione, w ubiegłym tygodniu zaobserwowaliśmy wzrost liczby dziennej liczby nowych zakażeń, który przekroczył poziom 200 tys.
Nie powinniśmy zapominać o utrzymujących się napięciach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które wydają się pogarszać. Z drugiej strony uczestnicy globalnej polityki monetarnej wprowadzają na rynek dużo gotówki, co oznacza, że rynki mogą w pewnym momencie być zmuszone do nadrobienia zaległości i wzrostu popytu.
Lista dobrych i złych wiadomości może w tym okresie pozostać otwarta. Dziś jednak rynki wybierają te dobre, choć niepewność pozostaje dużym graczem.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.