Środa przynosi ponowną poprawę nastrojów – zwłaszcza na rynku akcji, gdzie indeksy czy kontrakty terminowe pną się na wyższe poziomy. Wydaje się, że głównym czynnikiem powodującym powrót optymizmu są kolejne informacje na temat szczepionki na koronawirusa, która jest opracowywana przez amerykańską firmę Moderna.
Jeszcze we wtorek w późnych godzinach wieczornych Moderna poinformowała, że szczepionka na COVID-19 wytworzyła przeciwciała we wczesnych testach klinicznych u wszystkich testowanych 45 pacjentów. Z jednej strony pozytywna informacja w tym tygodniu napłynęła o skutecznej terapii leczenia COVID-19 przy pomocy leku remdesivir, a z drugiej strony pojawiają się lepsze informacje o szczepionce.
Jednak dla indeksów i akcji bardziej istotne mogą być wyniki kwartalne spółek z Wall Street. Tylko dziś poznamy raporty Goldman Sachs, US Bancorp czy IBM. Także dodatkowym czynnikiem mogącym wpływać na inwestorów jest dalszy wzrost napięcia na linii Waszyngton – Pekin. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę nakładającą sankcje na chińskich urzędników. Była to odpowiedź na chińską ustawę o bezpieczeństwie w Hongkongu.
Dla inwestorów, oprócz czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, kluczowym wydarzeniem w tym tygodniu może być także plan odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym przez epidemię. Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział w środę, że Rada Unii Europejskiej musi podjąć decyzję w sprawie planu do końca lipca. Czasu zostało niewiele, a istota sprawy jest ogromna.
Na rynku walutowym funt brytyjski zdaje się istotne umacniać wraz z opisywaną poprawą sentymentu, jak i wraz z lepszymi danymi o inflacji. Kurs GBP/USD przekroczył ponownie poziom 1,2600. Inflacja na Wyspach Brytyjskich niespodziewanie przyspieszyła w czerwcu przez wzrost cen odzieży oraz gier. Wzrost cen może być potencjalnym argumentem za odroczeniem dalszego luzowania polityki monetarnej przez Bank Anglii, co może sprzyjać funtowi.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.