Cena srebra wydaje się wracać do poziomu blisko 19 dolarów za uncję. Przez pandemię spadła do 11 dol. Obecny wzrost cen odzwierciedla trend budzącego się z zastoju przemysłu.
Mimo że srebro kojarzy się z biżuterią, zdobieniami, monetami czy sztućcami, dzięki swoim właściwościom jest szeroko wykorzystywane właśnie branży przemysłowej, m.in. w: nowoczesnych technologiach, medycynie, nanotechnologiach, fotowoltaice, fotografii czy motoryzacji.
Jak wynika z danych zebranych i opublikowanych przez GFMS i Refinitiv, ponad połowa wydobytego srebra ma zastosowanie w przemyśle. Popyt na monety i sztabki stanowi znacznie najmniejszy udział w zastosowaniu tego metalu. Stąd srebro może być bardziej podatne na cykle koniunkturalne. Co ciekawe, jedną z branż, która stale zwiększała zapotrzebowanie na srebro w ostatnich latach, jest energia odnawialna. Chodzi przede wszystkim o panele fotowoltaiczne. Tutaj trend wydaje się bardzo silny i popyt może nadal rosnąć.
Ze względu na pandemie i zamrożenie przemysłu na świecie popyt na srebro spadł w sposób skokowy. Cena tąpnęła z ok. 18 do 11 USD za uncję. Po tym wstrząsie cena znów zaczęła rosnąć. Ze względu na dość silny związek cen z koniunkturą w przemyśle to właśnie te informacje wydają się kluczowe dla trendów na tym rynku. Dziś w nocy zostały opublikowane kolejne dane z chińskiej gospodarki, które mogły poprawić sentyment na rynku srebra.
Wskaźnik Caixin PMI wzrósł do 50,7 pkt w maju 2020 r. z 49,4 pkt w poprzednim miesiącu i pokonał konsensus rynkowy wynoszący 49,6 pkt. Był to najwyższy odczyt PMI od stycznia, ponieważ zostały złagodzone obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Przy czym produkcja wzrosła najbardziej od stycznia 2011 r. Z danych wynika również, że nastroje w biznesie wzrosły ze względu na nadzieje na globalne odbicie gospodarcze po pandemii.
To wszystko zdaje się pomagać cenom srebra, które już dziś zbliżają się do 19 dolarów za uncję, wymazując w zasadzie cały spadek cen, który miał miejsce w związku z epidemią. W drugiej połowie lutego uncja srebra kosztowała 18,90 USD, obecnie jest to 18,35 USD. Rajd na srebrze trwa, a ew. zagrożeniem może być wznowienie restrykcji przez drugą falę zachorowań.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.