Seria ważnych wydarzeń: Trump, Twitter, Hongkong i RPP

29.05.2020 09:49|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W Stanach Zjednoczonych trwa walka Donalda Trumpa z firmami internetowymi. USA może też nałożyć nowe sankcje na Chiny, które z kolei uchwaliły nową ustawę o bezpieczeństwie narodowym w Hongkongu. Tymczasem w Polsce doszło do niespodziewanej obniżki stóp procentowych.

Prezydent Donald Trump powiedział, że wprowadzi przepisy, które mogą znieść lub osłabić prawo chroniące firmy internetowe, w tym Twittera i Facebooka.

Atak na sekcję 230?

Jest to nadzwyczajna próba uregulowania platform mediów społecznościowych, w których był krytykowany. Proponowane ustawodawstwo jest częścią zarządzenia Trumpa podpisanego w czwartek po południu. Prezydent USA chce usunąć lub zmienić przepis prawa zwany sekcją 230. Chroni ona media społecznościowe przed odpowiedzialnością za treści zamieszczane przez ich użytkowników.

Donald Trump powiedział, że prokurator generalny USA William Barr rozpocznie tworzenie przepisów natychmiast, aby uregulować firmy zajmujące się mediami społecznościowymi. Konsekwencją tych działań może być zatrzymanie rajdu na Nasdaq 100, co obserwujemy już od kilku dni.

Niższe stopy, słabszy złoty?

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Stopa referencyjna spadła do 0,1 proc. Dlaczego? W oświadczeniu do decyzji RPP napisano, że głównym argumentem jest obawa o spadek inflacji lub nawet zagrożenie deflacją w Polsce.

Jednak wcześniej, gdy inflacja zbliżała się do 5 proc., RPP nie zwracała na inflację uwagi. Teraz, jak widać, zmieniła podejście. Niespodziewana obniżka stóp procentowych może zahamować z kolei umocnienie złotego, które widzieliśmy w ostatnich dniach. Kurs EUR/PLN wzrósł z 4,40 do 4,45.

Gdy wzrośnie napięcie, spadnie apetyt na ryzyko

Dla światowych rynków, giełd i cen ropy istotne może się okazać dzisiejsze wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa. Wszyscy będą patrzeć na oczekiwane ogłoszenie w sprawie nowej polityki wobec Chin, a rosnące napięcia między dwoma mocarstwami, które obecnie koncentruje się wokół Hongkongu, nadal ograniczają apetyt na ryzyko – podała agencja Bloomberg. Indeksy giełdowe w Azji spadły wraz z cenami ropy.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 maj 2020 12:00

Euforia w Japonii. Nowe prawo dotyczące Hongkongu

27 maj 2020 10:50

Złoto – lekkie cofnięcie czy początek większej korekty?

26 maj 2020 11:00

Szampańskie nastroje na giełdach i na rynku ropy

25 maj 2020 10:44

Rośnie napięcie między USA i Chinami. Japonia z nowym pakietem pomocowym?

22 maj 2020 15:54

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25-31.05.2020)

22 maj 2020 11:25

Giełdy z kolejnym pretekstem do korekty

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.