Kluczowe wydarzenia tygodnia (1-7.06.2020)

29.05.2020 15:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Pierwszy tydzień czerwca przyniesie kilka decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych oraz szereg publikacji wskaźników PMI za maj. Zdaje się, że poza tematami politycznymi i wzrostem napięcia między Waszyngtonem i Pekinem to właśnie te wydarzenia z kalendarza makroekonomicznego mogą przykuwać uwagę inwestorów.

Najistotniejszym wydarzeniem podczas posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które zakończy się w czwartek, 4 czerwca będzie publikacji prognoz gospodarczych dla strefy euro. Wydaje się, że projekcje mogą nie być zbyt optymistyczne, na co mogą wskazywać wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli EBC. Niewykluczone jest także zwiększenie skupu w ramach programu PEPP. Jest to niestandardowy środek polityki pieniężnej zainicjowany w marcu 2020 r. w celu przeciwdziałania poważnym zagrożeniom dla mechanizmu transmisji polityki pieniężnej oraz perspektywom strefy euro, jakie stwarza epidemia koronawirusa. PEPP to program tymczasowego zakupu aktywów papierów wartościowych sektora prywatnego i publicznego, którego łączna pula środków wynosi 750 miliardów euro – podaje EBC. To właśnie ta kwota może zostać powiększona. Program docelowo ma trwać przynajmniej do końca 2020 r., ale może zostać ogłoszone jego późniejsze zakończenie.

We wtorek, 2 czerwca decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie także Bank Australii. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 0,25 proc. Publikacja decyzji o godz. 6:30. Z kolei w środę, 3 czerwca o godz. 16:00 zostanie opublikowana decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Wydaje się, że Bank Kanady również nie zmieni parametrów polityki monetarnej.

Tymczasem już od poniedziałku na rynek będą napływać dane PMI dla poszczególnych gospodarek. Inwestorzy będą w nich doszukiwać się odbicia po ogromnym spadku indeksów w kwietniu. Skala wzrostu będzie mogła wskazywać na to, jak szybko gospodarki próbują odrodzić się po zapaści wywołanej epidemią.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 maj 2020 9:49

Seria ważnych wydarzeń: Trump, Twitter, Hongkong i RPP

28 maj 2020 12:00

Euforia w Japonii. Nowe prawo dotyczące Hongkongu

27 maj 2020 10:50

Złoto – lekkie cofnięcie czy początek większej korekty?

26 maj 2020 11:00

Szampańskie nastroje na giełdach i na rynku ropy

25 maj 2020 10:44

Rośnie napięcie między USA i Chinami. Japonia z nowym pakietem pomocowym?

22 maj 2020 15:54

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25-31.05.2020)

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.