Przez dwa minione miesiące równocześnie zdawały się tanieć: akcje, metale szlachetne, obligacje czy kryptowaluty. Dziś jednak, a być może i w całym tygodniu, może dojść do próby przerwania złej serii na wielu wspomnianych rynkach.
Indeks Dow Jones Industrial Average spadał przez osiem tygodni z rzędu, co wcześniej zdarzyło się w 1923 r., czyli na kilka lat przed wystąpieniem Wielkiej Depresji w Stanach Zjednoczonych – największego kryzysu gospodarczego stulecia. Niektórzy obserwatorzy rynku twierdzą, że obecnie, czyli blisko 100 lat później, historia może się powtórzyć, a rynek niedźwiedzia dopiero się zaczyna. Indeksy S&P 500 oraz Nasdaq 100 spadały siedem tygodni z rzędu, co z kolei było najdłuższą serią od 2001 r. Technicznie indeksy amerykańskie, spadając o ponad 20 proc. ze swoich szczytów, mogą znajdować się już w rynku niedźwiedzia.
Istnieją jednak przesłanki, że może dojść do zwrotu sytuacji. Inwestorzy mogli zdyskontować już cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, zakładając, że Fed podniesie oprocentowanie do 3,00-3,25 proc. w ciągu roku. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osiągnęły już swój szczyt właśnie w tym rejonie, przekraczając w pewnym momencie wartość 3,10 proc. W poniedziałek zaś ich oprocentowanie spadło do 2,80 proc. Im niższe rentowności obligacji USA, tym akcje i inne ryzykowne aktywa mogą być bardziej atrakcyjne, w tym również metale szlachetne, jak złoto czy srebro.
W tym tygodniu, w środę, 25 maja o godz. 20:00 zostanie opublikowany protokół ostatniego posiedzenia FOMC, który może dać inwestorom dalsze wskazówki odnośnie do polityki monetarnej w USA i tego, jak dalej ewentualnie wyceniać cykl podwyżek stóp procentowych. Może mieć to ponownie wpływ na wiele rynków: od dolara amerykańskiego po indeksy giełdowe, metale szlachetne i kryptowaluty.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.