Dolar amerykański zdaje się w ostatnich dniach tracić na wartości. Może tym samym zostać przerwana rzutująca na wiele rynków sześciotygodniowa passa amerykańskiej waluty.
Systematyczne umacnianie się dolara amerykańskiego przez ostatnie półtora miesiąca mogło mieć związek zarówno z oczekiwaniami na podwyżki stóp procentowych w USA, wojną w Ukrainie, jak i pogorszeniem sentymentu na ryzykownych aktywach. Spoglądając na wykresy dolara, indeksów giełdowych, obligacji amerykańskich, złota, srebra czy kryptowalut dość jasno można zauważyć korelację. Minione sześć tygodni przyniosło kapitulację każdego rynku rozliczanego w USD. Taniały akcje, obligacje, złoto, kryptowaluty, umacniał się dolar. Obecnie jednak passa dolara może zostać przerwana przez pierwszy w ostatnim czasie tydzień jego osłabienia.
Dzięki temu odbicie możemy obserwować w cenach złota, srebra, kryptowalut, a rentowności obligacji zdają się zawracać pod poziom 3 proc. w przypadku amerykańskich 10-latek. Obawy o recesję, które wydają się coraz większe, mogą wpływać na wycenę zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Rynek mógł też w pełni zdyskontować cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W pewnym momencie rentowności 10-letnich obligacji przekroczyły poziom 3,1 proc., a rynek stopy procentowej zakłada, że szczyt cyklu podwyżek zakończy się w rejonie 3,00-3,25 proc.
W przyszłości najpierw rentowności obligacji 10-letnich rosły do poziomu, do którego następnie wzrastała stopa funduszy federalnych w myśl zasady, że rynek dyskontuje przyszłość. Jeśli zatem rynek jest już w punkcie, gdzie w cenach obligacji, akcji, dolara, złota jest pełny cykl podwyżek, to kolejnym krokiem może być wycena łagodzenia polityki monetarnej. To z kolei może tworzyć punkty zwrotne na wielu klasach aktywów i na wielu rynkach.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.