Mijający tydzień może przejść do historii rynków kapitałowych, a zwłaszcza do historii rynku kryptowalut. Niestety nie będzie to historia sukcesu, ale porażki, która być może w przyszłości wzmocni cały rynek.
Dow Jones zyskał ponad 200 punktów na otwarciu sesji w piątek, a S&P 500 i Nasdaq odpowiednio 1,1 proc. i 1,5 proc., ponieważ inwestorzy mogli skorzystać z niższych wycen pod koniec tygodnia zdominowanego przez obawy związane z agresywnym zacieśnianiem polityki monetarnej i spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w czwartek, że obniżenie inflacji do docelowego poziomu 2 proc. może spowodować pewne cierpienia, dodając, że rozwiązanie problemu wzrostu cen bez wywoływania recesji może zależeć od czynników zewnętrznych. Rynki zinterpretowały te wypowiedzi jako bardziej gołębie, zmniejszając obawy, że Fed w pewnym momencie podniesie stopy o 0,75 punktu procentowego, aby ograniczyć wysoką inflację. W tym tygodniu, mimo piątkowego odbicia, Dow i S&P 500 spadły odpowiednio o 3,6 proc. i 4,7 proc., a Nasdaq Composite – o 6,4 proc.
Jeśli spojrzeć szerzej na statystyki dotyczące skali spadków na amerykańskich indeksach od początku roku, to 2022 i jego dotychczasowe 91 dni sesyjnych zdają się być najgorszym rokiem od 1932 r. Wtedy też, 90 lat temu, przez 91 dni handlu na Wall Street indeks S&P 500 spadł o ponad 28 proc. Obecnie było to niecałe 18 proc. W ujęciu historycznym aktualna korekta jest czymś nadzwyczajnym i rzadko spotykanym, stąd część inwestorów może uważać ją wręcz za pewnego rodzaju okazję.
Na rynku kryptowalut część spekulantów także mogła uznać, że trudniej już będzie o jeszcze gorsze wydarzenia niż te, które miały miejsce w ostatnich dniach, a kto miał w panice sprzedać swoje coiny, to już to zrobił. Rynek przeszedł przez pewnego rodzaju oczyszczenie i wraz z poprawą nastrojów na innych ryzykownych aktywach BTC/USD próbuje utrzymywać się nad poziomem 30 000 USD.
Dalsze losy indeksów giełdowych czy kryptowalut mogą zależeć od czynnika inflacji. Jeśli ta w USA w marcu złapała swój szczyt na poziomie 8,5 proc., a kolejne odczyty, będą coraz niższe, jak kwietniowe 8,3 proc., to niewykluczone, że poprawa nastrojów może być trwalsza.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.