Spekulacyjny atak Georga Sorosa na Bank Anglii, usunięcie minimalnego kursu wymiany EUR/CHF i wreszcie upadek Lehman Brothers – oto wydarzenia klasycznego świata finansów, których skala może odzwierciedlać to, co dzieje się obecnie w świecie kryptowalut.
Sentyment na rynku kryptowalut zdawał się pogarszać już od jesieni ubiegłego roku, co również mogło korelować z tradycyjnymi rynkami akcji wchodzącymi w skład kategorii bardziej ryzykownych aktywów. Oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, gotówkowa faza cyklu koniunkturalnego w oczekiwaniu wyższej inflacji i niższego wzrostu PKB, czy później czynniki niespodziewane jak wojna mogły prowadzić do spadku cen. Jednak obecne wydarzenia, to już nie tylko zwykła korekta, ale prawdziwy test całego krypto-systemu.
Złamanie ekosystemu Terra przez oderwanie wymienialności UST w relacji 1:1 do USD, spadek jego głównego tokenu – Luna, z ponad 100 USD za sztukę do kilkunastu centów, załamanie na rynku NFT, próba oderwania wymienialności największego stablecoina USDT od 1:1 na USD i potężne przeceny bitcoina i ethereum, czyli największych kryptowalut – to wszystko wydarzenia, które dzieją się na raz, i to w bardzo krótkim czasie, a rynek próbuje się z nimi mierzyć. To z kolei może powodować ekstremalny strach wśród posiadaczy kryptowalut podobny prawdopodobnie do tego, który mieli w oczach posiadacze akcji spółek technologicznych, gdy pękała bańka dot-com.
Niemniej jednak każdy, kto uczestniczy w rynku kryptowalut, musi sobie też zdawać sprawę z jego cykliczności, zwłaszcza jeśli chodzi o bitcoina i cykle halvingowe. Z tej perspektywy obecnie może tworzyć się klasyczny rynek niedźwiedzia przed kolejnym halvingiem, który ma nastąpić w marcu 2024 r. Z perspektywy historii to właśnie w czasie występującym między dwoma halvingami (poprzedni był w 2020 r.) może występować największa korekta ceny BTC. Przy okazji wcześniejszego cyklu cena BTC spadła z okolic 19000 USD do około 3000 USD. Gdyby to porównać do szczytu bitcoina w 2021 r. w okolicach 70000 USD, to nawet spadek do 11000 USD nie byłby czymś nadzwyczajnym.
Jednakże nigdy wcześniej ekosystem kryptowalut nie był tak rozbudowany jak teraz, ani nie był tak duży jak teraz, stąd być może i skala przeceny w cyklu może nie będzie aż tak znacząca jak wcześniej.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.