Złoto, dolar i kryptowaluty

13.05.2022 10:51|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Złoto utrzymywało się w piątek blisko trzymiesięcznych minimów w okolicach 1 825 USD za uncję i spada czwarty tydzień z rzędu z okolic 1990 USD.

Jednym z czynników spadku cen złota może być umacniający się dolar amerykański, który zdaje się stabilizować się w pobliżu 20-letniego maksimum osiągniętego w czwartek. Umocnienie USD mogło mieć miejsce po publikacji danych o inflacji konsumentów oraz producentów w USA, co zdaje się wzmacniać oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. To z kolei może rodzić obawy o słabsze perspektywy gospodarcze na świecie, przyczyniając się do zwiększenia popytu na USD.

Przypomnijmy, że główny wskaźnik CPI w Stanach Zjednoczonych utrzymał się w kwietniu blisko 40-letniego maksimum na poziomie 8,3 proc., podczas gdy wskaźnik bazowy CPI również przekroczył oczekiwania i wyniósł 6,2 proc., podsycając obawy, że wysoki poziom cen może się utrzymać. Tym samym rynki przewidują podwyżki po 50 punktów bazowych na każdym z dwóch kolejnych posiedzeń Fed w czerwcu i lipcu.

Nie bez znaczenia może to być również dla notowań głównej pary EUR/USD, która zbliżyła się w tym tygodniu do poziomu 1,0350. Jest to najniższa wartość od grudnia 2016 r. Ostatnie umocnienie USD może mieć również związek z dywergencją w polityce monetarnej po dwóch stronach Atlantyku. Fed idzie w stronę agresywnych podwyżek, Europejski Bank Centralny zaś może podnieść łącznie stopy procentowe o 50-75 punktów bazowych do końca roku. Skala rozbieżności wydaje się zatem bardzo duża.

Poza złotem i dolarem uwagę warto ponownie zwrócić na rynek kryptowalut oraz w stronę indeksów giełdowych, gdzie w jednym i drugim przypadku może trwać próba obrony przed ewentualnymi dalszymi spadkami. Bitcoin odbił się wczoraj od najniższego poziomu od prawie 17 miesięcy i przekroczył dziś granicę 30 000 USD. Mimo to najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana kryptowaluta na świecie jest w tym momencie na drodze do najgorszego tygodnia od czterech miesięcy, spadając o ponad 10 proc. Wczoraj na rynku dodatkowo pojawiła się prawdopodobnie panika w związku z odejściem kursu wymiany tethera do USD na poziomie 1:1. W apogeum strachu o upadek największego stablecoina rynek kryptowalut zdawał się osiągać swoje tygodniowe minima. Obecnie USDT próbuje wracać do kursu wymiany 1:1, a reszta rynku zdaje się stabilizować.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

12 May 2022 11:47

Kryptogeddon

11 May 2022 10:39

Inflacja w USA i jej wpływ na rynki

10 May 2022 10:55

Sell in May and go away – wersja 2022

9 May 2022 11:13

Silny dolar na początku tygodnia

6 May 2022 15:53

Dane z rynku pracy USA zwiększają zmienność na koniec tygodnia

6 May 2022 9:13

Tąpnięcie na Wall Street

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.