Czego boją się inwestorzy?

18.05.2022 10:28|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Jak co miesiąc Bank of America przeprowadza ankietę wśród zarządzających funduszami o łącznej wartości prawie 900 mld USD. Jej wyniki w majowym wydaniu wydają się bardzo interesujące, wskazując na zagrożenia oraz działania inwestorów instytucjonalnych.

Według ankiety inwestorzy wydają się gromadzić gotówkę, w miarę jak perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego spadają do najniższego poziomu w historii, a obawy o stagflację rosną. Jak wynika z raportu, zasoby gotówki wśród inwestorów osiągnęły najwyższy poziom od września 2001 r. Przeprowadzona w tym miesiącu ankieta wśród inwestorów zarządzających 872 miliardami dolarów wykazała również, że jastrzębie banki centralne są postrzegane jako największe ryzyko dla rynków finansowych. Na drugim miejscu plasuje się globalna recesja, a obawy związane ze stagflacją wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 r.

Wyniki te mogą pokazywać nieciekawą perspektywę dla światowych akcji, które mają już za sobą najdłuższą tygodniową serię strat od czasu światowego kryzysu finansowego, w miarę jak banki centralne zakręcają kurek z pieniędzmi w czasie uporczywie wysokiej inflacji.

W raporcie BofA stwierdzono, że rynek akcji może znajdować się w bessie, ale ostateczne minima nie zostały jeszcze osiągnięte. Wciąż oczekuje się kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, a rynek nie jest jeszcze w stanie pełnej kapitulacji.

Badanie BofA wykazało również, że akcje spółek technologicznych znajdują się pod największą presją od 2006 r. Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy byli najbardziej nastawieni na posiadanie gotówki, a najmniej są skorzy, by sięgać obecnie po: akcje rynków wschodzących, akcje strefy euro oraz obligacje.

Z raportu również wynika, że tzw. najbardziej zatłoczone transakcje to w tym momencie pozycje długie na ropie (28%), pozycje krótkie na amerykańskich obligacjach skarbowych (25%), długie na akcje spółek technologicznych (14%), długie pozycje na bitcoinie (8%). Zdaniem respondentów wartość, do której musiałby spaść indeks S&P 500, aby Fed zaczął powstrzymywać się przed dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej, wypada na poziomie 3529, czyli około 12 proc. poniżej obecnego poziomu.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 May 2022 9:50

Australia z dalszymi podwyżkami na horyzoncie

16 May 2022 9:21

Tydzień pełen istotnych danych gospodarczych

13 May 2022 16:36

Poprawa nastrojów na koniec tygodnia

13 May 2022 10:51

Złoto, dolar i kryptowaluty

12 May 2022 11:47

Kryptogeddon

11 May 2022 10:39

Inflacja w USA i jej wpływ na rynki

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.