Pierwszy pełny tydzień października zapowiada się interesująco. Inwestorów czeka kilka kluczowych publikacji makroekonomicznych, w tym dane dotyczące zmiany zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych.
Według konsensusu rynkowego raport o zatrudnieniu w USA (NFP) prawdopodobnie wykaże wzrost liczby etatów we wrześniu w sektorach poza rolnictwem o 500 tys.
Ważne dane gospodarcze i decyzje banków centralnych
Przypomnijmy, że dane sierpniowe rozczarowały i wzbudziły obawy o tempo odbudowy rynku pracy w obliczu rosnącej liczby przypadków COVID-19. Z kolei wskaźnik ISM PMI może pokazać, że wrzesień okazał się kolejnym miesiącem silnego wzrostu w sektorze usług. Inwestorzy mogą zwracać szczególną uwagę na wszelkie oznaki rosnącej presji inflacyjnej.
W Europie kluczowe dane gospodarcze obejmują sprzedaż detaliczną i ceny producentów w strefie euro, produkcję przemysłową i bilans handlowy w Niemczech, a z kolei banki centralne w Polsce, Australii i Nowej Zelandii będą podejmować decyzje w sprawie polityki monetarnej. W kalendarzu gospodarczym w Wielkiej Brytanii tydzień może być spokojny, a inwestorzy prawdopodobnie zwrócą uwagę na publikację cen domów Halifax i Markit Construction PMI.
Epidemia nieznacznie zmniejsza szansę podwyżki stóp
Wspomniane Australia i Nowa Zelandia, to kierunki, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących dniach. Prawdopodobnie Bank Rezerw Nowej Zelandii podniesie główną stopę procentową o 25 punktów bazowych z 0,25 do 0,5 proc. Szanse na podwyżkę – wg agencji Bloomberg – nieznacznie się jednak zmniejszyły, gdy władze przedłużyły lockdown w Auckland, by opanować nowe zarzewie epidemii koronawirusa. Rynek stopy procentowej wskazuje na 80 proc. szans na podwyżkę stóp podczas środowego posiedzenia. Jeszcze w piątek prawdopodobieństwo wynosiło 86 proc.
Inwestorzy mogą również śledzić spotkanie OPEC+, na którym główni producenci ropy naftowej prawdopodobnie utrzymają stałe tempo zwiększania podaży, ponieważ ceny ropy naftowej utrzymują się na trzyletnich maksimach. Baryłka ropy WTI kosztuje dziś o poranku powyżej 75 USD.
Daniel Kostecki, Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.