Pierwszego dnia października dał o sobie znać rynek kryptowalut, pokazując istotne wzrosty. Bitcoin drożeje dziś o prawie 10 proc., ethereum o ok. 8 proc., a bitcoin cash o 7 proc.
We wrześniu kryptowaluty nie radziły sobie najlepiej, co mogłoby wpisywać się w panującą na tym rynku sezonowość. W ujęciu miesięcznym BCH spadł o ok. 15 proc., ripple o ok. 14 proc., ETH o ponad 6 proc., a LTC o prawie 5 proc. Jeśli chodzi o bitcoina, to ten w kolejnych wrześniowych miesiącach od 2013 r. tracił na wartości 7 na 9 razy. Z kolei w październiku statystyka dla rynku kryptowalut i BTC zdaje się wyglądać o wiele korzystniej. Od 2013 r. BTC na wartości zyskiwał 6 razy. Przedział wahań w tym miesiącu w latach 2013-2020 wynosił od -12 proc. w 2014 r. do +60,79 proc. w 2013 r. Z kolei w roku 2020 stopa zwrotu w październiku wyniosła 27,7 proc., a w 2019 r. 10,17 proc., tak wynika z danych serwisu bybt.com. Aktualne wzrosty na początku miesiąca mogą zatem wpisywać się na rynku krypto w dobrą passę, która zdawała się mieć miejsce w poprzednich latach.
ETF na BTC już wkrótce?
Jedną z ważniejszych kwestii wydaje się to, czy, a jeśli tak, to kiedy, SEC zezwoli na uruchomienie pierwszego w USA ETF opartego o rynek kryptoaktywów. Regulacje, nad którymi pracuje Komisja, wydają się sprzyjać temu, aby taki fundusz powstał, w ślad za tym, co dzieje się w krajach arabskich, Ameryce Południowej czy w Kanadzie, gdzie takie ETF-y funkcjonują. Niemniej jednak, według ostatniej decyzji SEC poczekamy na informacje dotyczącego tego tematu jeszcze 45 dni.
Jak podała Komisja w piątek termin podjęcia decyzji o zaakceptowaniu wniosków dotyczących powstania 4 ETF-ów na BTC: Global X Bitcoin Trust, Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund, WisdomTree Bitcoin Trust i Kryptoin Bitcoin ETF — został przesunięty odpowiednio na 21 listopada, 8 grudnia, 11 grudnia i 24 grudnia. W argumentacji SEC można przeczytać: Komisja uważa, że właściwe jest wyznaczenie dłuższego okresu na podjęcie działań w sprawie proponowanej zmiany zasad i wszelkich uwag.
ETF otworzy drzwi do ogromnego kapitału?
Dlaczego ETF na kryptoaktywa w USA jest z dużym zniecierpliwieniem oczekiwany? Otóż z danych firmy emitującej ETF-y o nazwie iShares wynika, że całkowita wartość jednostek uczestnictwa wynosi około 500 mld USD. Zdaniem analityków Bloomberga jednym z pierwszych ETF-ów na Bitcoina może być ETF od ProShares, jednak w grę może wchodzić dopuszczenie kilku firm jednocześnie, aby nie faworyzować którejś z nich. Gdyby do tego doszło przed końcem 2021 lub na przełomie roku, to temperatura na rynku kryptowalut mogłaby w tym okresie istotnie wzrosnąć.
Daniel Kostecki, Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.