Ropa drożeje w oczekiwaniu na decyzję o cięciu produkcji

09.04.2020 09:35|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś odbędzie się wirtualne spotkanie producentów i eksporterów ropy naftowej. Pierwotnie nadzwyczajną konferencję OPEC planowano w poniedziałek, 6 kwietnia. Jednak wtedy nie udało się osiągnąć wspólnego stanowiska. Czy uda się dziś? Rozmowy mają dotyczyć cięcia produkcji surowca.

Epidemia koronawirusa na świecie spowodowała, że gospodarki niemal stanęły w miejscu. Popyt na ropę runął i rozpadł się sojusz OPEC+ (14 krajów OPEC plus Rosja), który już wcześniej próbował zrównoważyć rynek ropy, tnąc produkcję. Na tym zyskiwały tylko Stany Zjednoczone, zwiększając swój udział w rynku i stając się największym eksporterem ropy naftowej na świecie. Pomysł, aby dalej równoważyć rynek ropy naftowej wraz z rozwojem epidemii, nie spodobał się Rosji, która na początku marca zerwała rozmowy w tej sprawie. Finalnie zaobserwowaliśmy ogromny spadek cen surowca, co zrujnowało amerykański sektor łupkowy.

Minął miesiąc i teraz czołowi producenci i eksporterzy czarnego złota chcą w pewien sposób naprawić to, co zepsuto w marcu. Niemniej jednak źródła OPEC podają, że w obecnym cięciu produkcji muszą także uczestniczyć Stany Zjednoczone. Musi być to globalna skoordynowana akcja, gdzie każdy będzie miał swój udział. Tymczasem grupa republikanów w Izbie Reprezentantów USA powiedziała w środę saudyjskiemu księciu, że współpraca gospodarcza i militarna między dwoma krajami jest zagrożona, chyba że królestwo pomoże ustabilizować ceny poprzez ograniczenie produkcji ropy. Amerykanie grają ostro, dodając, że i tak w USA produkcja maleje – jak podał Departament Energii USA.

Rosja obwieszcza, że jest gotowa zmniejszyć produkcję o 1,6 miliona baryłek dziennie w ramach umowy między głównymi producentami. Z kolei minister ds. ropy w Algierii powiedział kartelowi, że będzie dyskutować o ogromnym cięciu, które może osiągnąć 10 milionów baryłek dziennie. Mohamed Arkab, który jest także prezydentem OPEC, dodał, że nadchodzące spotkanie będzie niewątpliwie owocne i dzięki podjętym środkom ma przywrócić równowagę na rynku.

Wg paryskiej agencji IEA z powodu pandemii i zakazu podróżowania, który dotyka aż 3 miliardów ludzi, popyt na ropę spadł o ok. 20 milionów baryłek dziennie. W konsekwencji cięcie produkcji o 10 czy 15 mln baryłek dziennie będzie tylko częściowym rozwiązaniem problemu nadpodaży przy kurczących się możliwościach dalszego magazynowania ropy.

Spotkanie producentów ropy naftowej zostało zaplanowane na godzinę 16:00 czasu polskiego.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 kwi 2020 10:41

Brak porozumienia na szczeblu unijnym, euro pod presją

7 kwi 2020 10:16

Ponad 7 proc. wzrosty na Wall Street z apetytem na więcej

6 kwi 2020 9:31

Indeksy giełdowe w górę. Ropa odrabia straty

3 kwi 2020 15:38

Ogromne spadki na amerykańskim rynku pracy

3 kwi 2020 9:56

Krótkotrwały wzrost cen ropy czy trwała zmiana kierunku?

2 kwi 2020 9:52

Ceny ropy szukają dna. Mocarstwa bliżej porozumienia?

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.