W komentarzu z 2 kwietnia wspominaliśmy o tym, że ceny ropy szukają dna, a prezydent USA miał rozmawiać już z przywódcami Rosji i Arabii Saudyjskiej w sprawie zawarcia umowy, która doprowadzi do zmniejszenia produkcji, a tym samym do podniesienia ceny ropy. Jest to potencjalnie sytuacja korzystna, bo przy obecnym poziomie cen sektor naftowy mógłby ulec zapaści, a budżety państw, eksporterów ropy, znacząco by się skurczyły.
Długo nie musieliśmy czekać na kolejne informacje, które pojawiły się również 2 kwietnia w godzinach popołudniowych. Prezydent Donald Trump za pośrednictwem Twittera oświadczył, że rozmawiał z Księciem Arabii Saudyjskiej, który rozmawiał z kolei z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie cięcia produkcji ropy. Trump dodał, że spodziewa się, że kraje zmniejszają podaż o ok. 10 mln baryłek dziennie, a może znacznie więcej. Jeśli tak się stanie, będzie to wielkie wydarzenie dla przemysłu naftowego i gazowego – dodał prezydent USA. W kolejnym tweecie Donald Trump sugerował, że może również chodzić o cięcie o 15 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska poprosiła o nadzwyczajne spotkanie OPEC+ w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie ustabilizowania cen na rynku ropy naftowej.
Po informacjach przekazanych przez Trumpa ceny ropy WTI wzrosły o niemal 30 proc. – do blisko 27 USD za baryłkę. Żeby sytuacja wróciła do stanu sprzed załamania rynku, cena musiałaby wzrosnąć o ponad 100 proc. Problem jednak w tym, że władze z Kremla ostudziły entuzjazm, mówiąc, że prezydent Władimir Putin nie rozmawiał ze swoim saudyjskim odpowiednikiem i nie zgodził się na ograniczenie produkcji. To z kolei sprawiło, że o poranku 3 kwietnia ceny surowca znów spadły o kilka procent.
Jeśli zatem miałoby dojść do jakiegokolwiek cięcia produkcji, to najprawdopodobniej Stany Zjednoczone musiałyby dojść do porozumienia z Rosją i Arabią Saudyjską, co może być trudne do wykonania.
Dziś (3 kwietnia) o godz. 14:30 zostaną opublikowane NFP (non-farm payrolls), czyli dane na temat stopy bezrobocia czy wynagrodzeń w USA.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.