Poniedziałek, 6 kwietnia przyniósł znaczące wzrosty na amerykańskiej giełdzie. Może się do tego przyczyniać ustabilizowanie się sytuacji w Nowym Jorku i w krajach Europy Zachodniej, ale także kolejne działania Rezerwy Federalnej.
Aby ułatwić udzielanie pożyczek małym przedsiębiorstwom za pośrednictwem programu ochrony płatności (Small Business Administration's Paycheck Protection Program – PPP), Rezerwa Federalna ustanowi instrument zapewniający finansowanie terminowe wspierane pożyczkami PPP. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie bezpośrednio, lecz pośrednio Fed będzie wspierać akcję kredytową dla małych firm przez skup pożyczek udzielonych tym firmom przez banki komercyjne.
W rezultacie indeks S&P 500 wzrósł o 7,03 proc., kończąc sesję 21,3 proc. poniżej maksimum zamknięcia z 19 lutego. Dow Jones Industrial Average zyskał 7,73 proc. Oznacza to, że indeks spadł dotąd o 22,7 proc. w stosunku do najwyższego poziomu z 12 lutego. Nasdaq COMP zwyżkował o 7,32 proc. i zakończył sesję o 19,4 proc. poniżej rekordowego poziomu zamknięcia ustalonego na 19 lutego. Wydaje się, że inwestorzy mają apetyt na dalsze wzrosty. Mogą wskazywać na to obecnie kontrakty terminowe, które nadal zwyżkują, zyskując od 0,5 do 0,75 proc.
Pozytywna informacja pojawiła się również dla rynku ropy. Cena surowca zdaje się rosnąć po informacjach od agencji Reuters. Według najnowszych wiadomości najwięksi producenci ropy naftowej na świecie, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, prawdopodobnie zgodzą się na cięcie produkcji, jeśli zrobią to również Stany Zjednoczone. Spotkanie, które miało odbyć się w poniedziałek, zostało przełożone na czwartek, 9 kwietnia. Jeśli do spotkania dojdzie, to aby cięcie wydobycia mogło wpłynąć na ceny, powinno sięgnąć 15 mln baryłek dziennie lub więcej. Żeby cena ropy WTI mogła wrócić do poziomów sprzed zerwania sojuszu OPEC+, musiałaby wzrosnąć o ponad 50 proc.
Tymczasem na rynku walutowym Bank Rezerwy Australii (RBA) nie zmienił dziś stóp procentowych, utrzymując główną z nich na poziomie 0,25 proc. Decydenci stwierdzili, że nie podniosą docelowej stopy procentowej, dopóki nie zostaną poczynione postępy w kierunku pełnego zatrudnienia i dopóki nie będą pewni, że inflacja utrzyma się w granicach 2-3 proc. RBA dodał, że kupił już obligacje za 36 miliardów AUD na rynku wtórnym. Potwierdzono także, że w drugim kwartale spodziewany jest bardzo duży spadek w gospodarce, a stopa bezrobocia szacowana jest na najwyższym poziomie od wielu lat.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.