Brak porozumienia na szczeblu unijnym, euro pod presją

08.04.2020 10:41|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś rano kurs głównej pary walutowej EUR/USD tracił ok. 50 pipsów. Wydaje się, że działo się to w reakcji na informacje płynące po rozmowach ministrów finansów Unii Europejskiej. Wczoraj w godzinach popołudniowych rozpoczęła się wideokonferencja, która miała trwać kilkanaście godzin, a ministrowie finansów mieli wypracować porozumienie w sprawie wspólnych działań minimalizujących ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. Do porozumienia jednak nie doszło.

Głównym tematem rozmów miała być emisja wspólnych obligacji, które są nazywane koronaobligacjami. Oznaczałoby to w praktyce uwspólnotowienie długu oraz pełną wspólną odpowiedzialność wszystkich unijnych krajów. Innymi słowy, każdy kraj mógłby emitować takie obligacje, ale odpowiedzialność spoczywałaby na wszystkich razem. Na to nie chcą się jednak zgodzić państwa z północy Europy, które zwyczajnie nie chcą ponosić odpowiedzialności za dług wyemitowany np. przez Włochów czy Hiszpanów, którzy potrzebują teraz natychmiastowej pomocy. Emisja koronaobligacji zwiększyłaby wiarygodność krajów południa Europy, co np. mogłoby zmniejszyć koszty obsługi długu, bo gwarantem spłaty obligacji byłyby np. Niemcy, Niderlandy itd.

Do porozumienia nie doszło mimo apeli o solidarność europejską w tych bardzo trudnych czasach. Dziś, już po telekonferencji minister finansów Finlandii Katri Kulmuni powiedziała dziennikarzom, że jej kraj nie poprze proponowanych wspólnych obligacji koronawirusowych w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym globalnej pandemii. Kulmuni dodała, że kraje europejskie nadal ponoszą odpowiedzialność za swoją własną politykę gospodarczą. Mimo to kraje europejskie wykazały podczas dyskusji jedność i solidarność – dodała Kulmuni.

Euro odrobiło już część strat, ale sytuacja polityczna w Europie wydaje się coraz trudniejsza. Włosi kilka tygodni temu stwierdzili, że rozważą opuszczenie Wspólnoty, gdy tylko epidemia się skończy.

Tymczasem na innym froncie dolar australijski był pod presją, gdy agencja ratingowa S&P obniżała perspektywę ratingu Australii z AAA do negatywnej, ze względu na potężny bodziec fiskalny, który zapewnia rząd, by wspierać gospodarkę idącą w kierunku recesji, i związany z tym skok obciążenia kraju długiem.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Apr 2020 10:16

Ponad 7 proc. wzrosty na Wall Street z apetytem na więcej

6 Apr 2020 9:31

Indeksy giełdowe w górę. Ropa odrabia straty

3 Apr 2020 15:38

Ogromne spadki na amerykańskim rynku pracy

3 Apr 2020 9:56

Krótkotrwały wzrost cen ropy czy trwała zmiana kierunku?

2 Apr 2020 9:52

Ceny ropy szukają dna. Mocarstwa bliżej porozumienia?

1 Apr 2020 11:15

Kolejne fatalne dane z gospodarek. Indeksy giełdowe pod presją

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.