26 dzień kwietnia 2021 roku może zapisać się na kartach historii rynku kryptowalut ze względu na największy jednodniowy wzrost ceny bitcoina wyrażony w dolarach amerykańskich. Na rynku kryptowalut tym samym pojawiło się przebudzenie po fatalnej serii spadkowej.
Cena bitcoina, która w dniu debiutu Coinbase, czyli największej amerykańskiej giełdy kryptowalut, osiągnęła poziom powyżej 64 tys. USD, runęła, aby spadać przez niecałe dwa tygodnie do okolic 47 USD. W ujęciu dolarowym była to największa korekta w tym roku, zaś w ujęciu procentowym była porównywalna do tej, która wystąpiła w styczniu czy w lutym. Tymczasem wczorajszy wzrost z 47 tys. USD do 54 tys. USD można uznać za największy jednodniowy skok ceny największej kryptowaluty świata. Z kolei w ujęciu procentowym był on największy od 7 lutego 2021 r. Kurs ETH/USD również mógł odnotować największy wzrost w swojej historii – z ok. 2160 do 2540 USD. Dziś z kolei ethereum ma szanse na najwyższe zamknięcie dnia w historii.
W Japonii stopy bez zmian
Poza rynkiem kryptowalut inwestorzy mogą zwracać uwagę na działania banków centralnych. Dziś Bank Japonii pozostawił swoją kluczową krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie -0,1 proc. i utrzymał cel dla rentowności 10-letnich japońskich obligacji rządowych na poziomie ok. 0 proc. W raporcie kwartalnym bank centralny obniżył prognozę inflacji konsumenckiej na bieżący rok fiskalny z 0,5 proc. do 0,1 proc. w związku z presją na spadek wydatków na usługi. Politycy ostrzegli również przed utrzymującym się ryzykiem dla perspektyw gospodarczych, ponieważ pandemia COVID-19 nadal szkodzi konsumpcji. Przewidywane tempo wzrostu PKB na bieżący rok fiskalny nie uległo większym zmianom i wynosi 4 proc. Bank centralny potwierdził, że nie zawaha się przed podjęciem dodatkowych działań luzujących, jeśli będzie to konieczne.
Czy Fed zmniejszy program skupu aktywów?
Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Jego rezultat poznamy jutro wieczorem w postaci oświadczenia do decyzji w sprawie stóp procentowych oraz konferencji prasowej Jerome’a Powella, szefa Fed. Wydaje się, że kluczowe będzie poszukiwanie przez rynek odpowiedzi na pytanie, czy Fed ma zamiar zmniejszać program skupu aktywów, a tym samym dynamikę wzrostu sumy bilansowej. Historia taperingu w USA zdaje się pokazywać zależność między tempem wzrostu aktywów banku centralnego i tempem wzrostu indeksów giełdowych. Tym samym jakiekolwiek wzmianki o taperingu mogą hamować byki na Wall Street, zaś ich brak może otwierać drogę dla niczym nieskrępowanej hossy, gdzie kontrakt na S&P 500 bije dziś kolejne rekordy.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.