W gospodarce USA w sektorach poza rolnictwem przybyło we wrześniu 194 tys. etatów. Oczekiwania sięgały 500 tys. Dane zatem mogły istotne rozczarować, obrazując, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy poprawia się w tempie wolniejszym od oczekiwań.
Publikacja na poziomie niespełna 200 tys. oznacza najgorszy odczyt w tym roku. Jak wynika z danych, największy przyrost zatrudnienia we wrześniu nastąpił w sektorze rekreacji i hotelarstwa i wyniósł 74 tys. W usługach profesjonalnych i biznesowych zatrudnienie zwiększyło się o 60 tys. etatów, w handlu detalicznym o 56 tys., a w transporcie i magazynowaniu o 47 tys. Zatrudnienie w opiece zdrowotnej spadło o 18 tys., zaś w edukacji publicznej aż o 161 tys.
Wolny przyrost nowych miejsc pracy sprawia, że amerykańska gospodarka wciąż nie wróciła do zatrudnienia z czasu przed pandemią. Do tego wyniku brakuje jeszcze około 5 milionów etatów. Odzyskano zaś od kwietnia ponad 17 mln miejsc pracy. Stopa bezrobocia spadła natomiast do 4,8 proc. z 5,2 proc. miesiąc wcześniej i jest najniższa od marca 2020 r. Przed kryzysem związanym z epidemią stopa bezrobocia znajdowała się na poziomie 3,5 proc.
Reakcja rynku po NFP
Odczyt głównych danych zdecydowanie poniżej oczekiwań rynku mógł prowadzić do osłabienia dolara amerykańskiego. Kurs głównej pary EUR/USD wzrósł od dzisiejszego poranka z rejonu 1,1540 do 1,1585, mimo że rynek stopy procentowej nadal uważa, że podwyżki mogą mieć miejsce w 2022 r., a tapering zostanie przeprowadzony do końca roku.
Zdecydowanie większą reakcję możemy obserwować z kolei na rynku metali szlachetnych. Cena złota zdaje się rosnąć z ok. 1760 do 1780 USD, zaś cena srebra zwyżkowała z ok. 22,5 do ponad 23 USD za uncję. Brak szybkiej poprawy na rynku pracy wraz z istotnym wzrostem kosztów prowadzenia działalności może powodować obawy o sytuację gospodarczą, w tym potencjalną stagflację w USA. Do tego dochodzi możliwa wzmożona podaż długu przez amerykański Departament Skarbu, aby zapewnić finansowanie rządu federalnego na dłuższy czas, niż tylko do grudnia.
Na rynku akcji z kolei futures na amerykańskie indeksy zdają się zwyżkować. Kontrakt na indeks Nasdaq wydaje się rosnąć o prawie 0,5 proc., futures na S&P 500 rośnie o 0,3 proc., zaś na DJIA zwyżkuje o 0,1 proc. Być może część byków sądzi, że słabsze dane z rynku pracy powstrzymają Fed przed taperingiem i szybkimi podwyżkami stóp, co finalnie przedłuży w czasie istotną stymulację rynków finansowych i zapewni dalsze dłuższe i tanie finansowanie.
Daniel Kostecki, Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.