Rocznik Statystyczny GUS to skarbnica ciekawych danych o Polsce, które z pewnością mogą zaskoczyć każdego. Czy wiesz, że Polacy posiadają najwięcej samochodów na mieszkańca w Europie? A może interesuje Cię, dlaczego nasze porty morskie rozwijają się w zawrotnym tempie? W najnowszym raporcie znajdziesz także zaskakujące informacje o wzrastających kosztach energii, czy o rosnącej liczbie przestępstw. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co naprawdę kształtuje naszą gospodarkę, to koniecznie musisz poznać te statystyki!
Spis treści:
- Te przestępstwa w Polsce nabierają na popularności
- Polska jest wymierającą cywilizacją
- Polacy pracują głównie w fabrykach oraz w motoryzacji
- Polacy coraz mniej strajkują
- Najczęściej wybierane kierunki studiów to administracja i medycyna
- Polskie hotele pękają w szwach
- Coraz więcej wydajemy na badania i rozwój
- Polski przemysł motorem napędowym gospodarki
- Koszty energii elektrycznej zabijają polski przemysł
- Dynamicznie rozwijające się porty morskie w Polsce
- Polacy posiadają najwięcej samochodów na mieszkańca w Europie
- Drogi w Polsce są coraz bardziej bezpieczne
- Największym partnerem biznesowym pozostają Niemcy
- Marże polskich przedsiębiorstw są wciąż niskie
- Gospodarka rośnie, gdy giełda się zwija
Te przestępstwa w Polsce nabierają na popularności
Większość analiz porównawczych opiera się na danych z 2015 roku, czyli sprzed prawie dekady. Przyglądając się zmianom w strukturze przestępstw, zauważymy, że choć całkowita ich liczba pozostała na podobnym poziomie, ich charakter uległ znaczącej zmianie. Liczba przestępstw narkotykowych wzrosła o 32 proc., co sprawiło, że stały się one jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń w Polsce. Na pocieszenie warto dodać, że liczba bójek, pobić oraz udowodnionych przypadków korupcji spadła o połowę w ciągu ostatnich kilku lat.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Według statystyk, w Polsce złodzieje coraz mniej kradną, ponieważ sami… „oddajemy” im pieniądze (np. metoda „na wnuczka” czy spoofing) . Zanotowano 41-proc. wzrost liczby zarejestrowanych przypadków oszustw, które stały się najczęstszym rodzajem przestępstwa w Polsce – w 2023 roku odnotowano aż 165 tys. takich przypadków. Z kolei liczba kradzieży mienia spadła o 19 proc., a z włamaniem o 47 proc.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Polska jest wymierającą cywilizacją
Wielokrotnie w debatach publicznych przytaczany jest polski cud gospodarczy. Jednak dalszy, równie dynamiczny rozwój polskiego PKB stanie się coraz trudniejszy, ponieważ liczba Polaków z roku na rok maleje. Sytuacja jest na tyle poważna, że od kilkunastu lat każdego roku więcej osób umiera niż się rodzi. Pandemia z 2020 roku jeszcze pogłębiła ten problem, gdyż liczba zgonów rośnie, a liczba urodzeń spada. Czy jakiekolwiek państwo może rozwijać się przez kolejne dekady z taką demografią?
Źródło: GUS
Statystyki urodzeń są głównie efektem końcowym, ale skąd wynika tak niski poziom urodzeń? Okazuje się, że mężczyznom i kobietom coraz trudniej jest tworzyć długotrwałe relacje. Liczba zawieranych małżeństw spadła aż o 22,7 proc., podczas gdy liczba rozwodów utrzymała się na stabilnym poziomie. Oznacza to, że całkowita liczba małżeństw w Polsce zmniejszyła się o 3,6 proc. w ciągu ostatniej dekady.
Źródło: GUS
Polacy pracują głównie w fabrykach oraz w motoryzacji
W Polsce aż 2,5 mln osób, czyli 23 proc. wszystkich pracowników, jest zatrudnionych w fabrykach przemysłowych. Drugą najpopularniejszą branżą jest handel i naprawa pojazdów samochodowych, w której zatrudnionych jest 15,7 proc. pracujących. Na trzecim miejscu znajdują się nauczyciele i pracownicy edukacji, którzy stanowią 10 proc. całkowitej liczby zatrudnionych.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Polacy coraz mniej strajkują
W mediach, zwłaszcza w kontekście politycznym, często mówi się o pogarszającej się sytuacji poszczególnych grup zawodowych. Jednak patrząc na dane, widać, że Polacy coraz rzadziej biorą udział w strajkach. Liczba biorących udział w takich wydarzeniach spadła o 92 proc. od 2015 roku! Można wręcz powiedzieć, że w Polsce strajki stały się rzadkością.
Źródło: GUS
Najczęściej wybierane kierunki studiów to administracja i medycyna
W Polsce coraz więcej osób kształci się na księgowych, lekarzy i psychologów. W roku akademickim 2023/24 najpopularniejszym kierunkiem na polskich uczelniach były studia z zakresu „biznesu i administracji”, na które uczęszczało aż 21 proc. studentów. Na kierunkach medycznych uczyło się 12,5 proc. osób, a 12 proc. wybrało socjologię i psychologię. Można więc zauważyć, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od finansów, a jednocześnie coraz więcej osób zmaga się z problemami zdrowotnymi – zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Polskie hotele pękają w szwach
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym celem turystycznym. Liczba udzielonych noclegów wzrosła o 30 proc. od 2015 roku, mimo że liczba obiektów noclegowych praktycznie się nie zmieniła. Taka sytuacja sprzyja wynajmującym, ponieważ prowadzi do wzrostu cen za nocleg.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Coraz więcej wydajemy na badania i rozwój
W kontekście innowacyjności gospodarki wiele mówi się o znaczeniu wydatków na badania i rozwój jako odsetka PKB. Choć Polska dynamicznie się rozwija, wciąż pozostaje w tyle za europejską średnią — wydatki na B+R wynoszą u nas 1,5 proc. PKB, podczas gdy średnia dla Europy to 2,2 proc. Jednak przyszłość może przynieść pozytywne zmiany, ponieważ liczba podmiotów inwestujących w badania i rozwój wzrosła aż o 67 proc. od 2015 roku!
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Struktura wydatków na badania i rozwój również uległa istotnym zmianom. Podczas gdy wcześniej większość tych środków pochodziła z budżetu państwa, obecnie aż 55 proc. finansowania zapewniają przedsiębiorstwa prywatne. To trend charakterystyczny dla rozwiniętych gospodarek zachodnich, który świadczy o rosnącym zaangażowaniu sektora prywatnego w innowacje.
Źródło: GUS
Polski przemysł motorem napędowym gospodarki
Głównym motorem napędowym polskiej gospodarki jest przemysł, który korzysta z przewag konkurencyjnych, takich jak korzystna lokalizacja, relatywnie niskie koszty pracy w porównaniu do standardów zachodnich oraz dobrze wykwalifikowana kadra. Od 2015 roku polski przemysł rozwija się w imponującym tempie, notując niemal 50 proc. wzrostu i stając się drugim najszybciej rozwijającym się sektorem przemysłowym w Europie.
Źródło: GUS
Koszty energii elektrycznej zabijają polski przemysł
Aby utrzymać tempo rozwoju przemysłu, kluczowe jest zrozumienie jego ekonomicznych podstaw. Produkty przemysłowe zazwyczaj charakteryzują się mniejszą zmiennością popytu i cen, co sprawia, że efektywność kosztowa i efekt skali odgrywają tu kluczową rolę. Obecnie niemal każdy zakład produkcyjny w Polsce odczuwa skutki gwałtownie rosnących kosztów energii, które w omawianym okresie wzrosły aż o 115 proc. Taka sytuacja negatywnie wpływa na konkurencyjność polskiego przemysłu i stanowi poważne wyzwanie na nadchodzące lata.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Dynamicznie rozwijające się porty morskie w Polsce
Choć Polska nie może pochwalić się długą historią transportu morskiego, w ostatnich latach osiąga imponujące wyniki w tej dziedzinie. Ilość przeładowywanych towarów w polskich portach niemal się podwoiła, co jest dowodem na dynamiczny rozwój handlu i rosnące znaczenie tego sektora dla gospodarki kraju.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Polacy posiadają najwięcej samochodów na mieszkańca w Europie
To prawdziwa sensacja! Polacy posiadają najwięcej samochodów osobowych w Europie – aż 761 na 1000 mieszkańców. Co więcej, pod względem liczby pojazdów na mieszkańca znajdują się w światowej czołówce. Jednak większość z tych aut to nie pojazdy prosto z salonu, ponieważ średni wiek samochodu osobowego w Polsce wynosi aż 14,9 roku.
Źródło: VisualsCapitalism
Drogi w Polsce są coraz bardziej bezpieczne
Pomimo coraz większej dostępności samochodów w Polsce, liczba wypadków drogowych spadła aż o 36 proc. od 2015 roku. Świadczy to o znacznej poprawie bezpieczeństwa na drogach.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Największym partnerem biznesowym pozostają Niemcy
Polacy mają skomplikowaną historię relacji z sąsiadami, szczególnie z Niemcami i Rosją. Obecnie jednak polska gospodarka w dużej mierze opiera się na współpracy z zachodnim sąsiadem. Niemcy są największym partnerem handlowym Polski, odpowiadając za aż 27,9 proc. polskiego eksportu. W związku z tym obecne zawirowania gospodarcze w Niemczech mogą negatywnie wpłynąć na sytuację ekonomiczną Polski. Dlatego stabilność i rozwój gospodarki niemieckiej są również w interesie naszego kraju.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Marże polskich przedsiębiorstw są wciąż niskie
Polskim przedsiębiorstwom brakuje jednej kluczowej cechy – rozpoznawalnych na całym świecie marek i produktów. Powoduje to, że rodzime firmy nie mogą oferować swoich produktów po wyższych cenach, mając pewność, że znajdą na nie lojalnych nabywców. W efekcie średnia marża zysku netto w Polsce wynosi zaledwie 4,3 proc.. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych ten wskaźnik osiąga poziom 7,3 proc., a w Europie – 5,5 proc.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane GUS
Gospodarka rośnie, gdy giełda się zwija
Wydawać by się mogło, że rozwój gospodarki idzie w parze ze wzrostem giełdy. Jednak w przypadku Polski sytuacja wygląda inaczej – kapitalizacja krajowych spółek jako procent PKB spadła z 37 proc. w 2013 do zaledwie 22 proc. w 2023 roku. Czy zatem taki spadek można uznać za szansę inwestycyjną?
Źródło: GUS
Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72,43 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.