Loty odwołane, cena ropy spada

27.12.2021 10:27|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Bardzo szybkie zmiany w rozkładach i odwoływanie połączeń lotniczych mogły doprowadzić do spadku cen ropy naftowej.

W niedzielę minął już trzeci dzień, gdy linie lotnicze z całego świata odwołują loty. W samych Stanach Zjednoczonych w świąteczny weekend odwołano ich ponad dwa tysiące. Linie lotnicze podają, że głównym powodem jest szybkie rozprzestrzenianie się wariantu omikron, którym zarażają się członkowie załogi. Chiny ogłosiły najwyższy dzienny wzrost lokalnych przypadków zakażeń koronawirusem od 21 miesięcy. W mieście Xian liczba infekcji wzrosła ponad dwukrotnie. Informacje o kłopotach lotniczej branży oraz szybkim rozprzestrzenianiu się omikronu mogły się przyczynić do spadków cen ropy WTI, w poniedziałek rano odnotowaliśmy ok. 73,5 USD za baryłkę.

4 stycznia ważna decyzja na rynku ropy

Z drugiej strony ceny surowca wydają się wciąż na tyle wysokie, że państwa rozpoczynają skoordynowane uwalnianie strategicznych rezerw, aby powstrzymać wzrost cen. Do swoich głębokich zapasów sięgnęły już Japonia z Koreą Południową ogłaszającą uwolnienie w styczniu 3,17 mln baryłek.

Rynki czekają na kolejne spotkanie OPEC+, które odbędzie się 4 stycznia. Grupa ma wówczas zdecydować, czy kontynuować planowany wzrost produkcji o 400 tys. baryłek dziennie w lutym.

Omikron napędza wzrost cen złota?

Ceny złota utrzymywały się w poniedziałek powyżej 1800 dolarów za uncję. Dolar i rentowność amerykańskich obligacji skarbowych nie zyskały na wartości pomimo dobrych danych gospodarczych z USA i utrzymującej się inflacji. Gospodarka USA rozwijała się w trzecim kwartale w tempie 2,3 proc., wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 2,1 proc., jak podał Departament Handlu. Preferowany przez Rezerwę Federalną inflacyjny indeks PCE w listopadzie wzrósł o 5,7 proc., osiągając najwyższy poziom od 1982 r. i wzmacniając oczekiwania, że podwyższona inflacja prawdopodobnie się utrzyma.

Złoto, które w inwestorskim świecie stanowi zabezpieczenie przed inflacją i niepewnością rynkową, może drożeć wraz z liczbą zakażeń omikronem. W USA liczba nowych dziennych przypadków nowej mutacji już przewyższa dane ze szczytu fali związanej z mutacją delta.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 gru 2021 11:01

Przedświąteczny rekord na amerykańskiej giełdzie

23 gru 2021 9:58

Złoto ponownie powyżej 1800 USD

22 gru 2021 12:46

Kurs funta opiera się spadkom

21 gru 2021 10:12

Omicron nie taki straszny – uważa RBA. Rynki w lepszych nastrojach

20 gru 2021 11:09

Obniżki cen ropy naftowej i spadki na giełdach

17 gru 2021 16:44

Inflacja w Polsce potężnie wzrośnie — co dalej z PLN?

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.