Przedświąteczny rekord na amerykańskiej giełdzie

24.12.2021 11:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Inwestorzy giełdowi w USA mogą mieć dziś powody do radości. Amerykańskie indeksy zwyżkowały w czwartek trzecią sesję z rzędu. S&P zyskał 0,6 proc. i osiągnął rekordowy poziom 4726 pkt, Dow Jones dodał prawie 200 pkt i zamknął się na poziomie 35951 pkt, a Nasdaq Composite wzrósł o 0,9 proc.

W podsumowaniu tygodnia wszystkie trzy główne średnie kończą tydzień wysoko: Nasdaq Composite skoczył o 2,8 proc., S&P wzrósł o 2,2 proc., a Dow Jones dodał 1,7 proc.

Co może uzasadniać optymizm na giełdowych parkietach? Ustępują obawy, że odmiana omikron wykolei wzrost gospodarczy, a prezydent Joe Biden powiedział, że USA nie wrócą do ponownego wprowadzenia restrykcji. Badania przeprowadzone w RPA ponownie potwierdziły zresztą, że wariant omikron jest mniej groźny niż poprzednie szczepy koronawirusa, aczkolwiek bardziej zakaźny.

Inflacja najwyższa od blisko 40 lat

Przed Świętami poznaliśmy ważne dane z amerykańskiej gospodarki. W większości wydają się one budujące, martwić może jednak wzrost cen.

Wydatki amerykańskich konsumentów rosną przez 6 miesięcy z rzędu, ale w ostatnim miesiącu spowolniły w stosunku do października. Roczna inflacja PCE wzrosła do 5,7 proc., najwyższego poziomu od 39 lat. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pozostała w ubiegłym tygodniu poniżej poziomu sprzed pandemii.

Ceny ropy odzwierciedlają ustąpienie obaw

Optymizm zdaje się również wracać na rynek ropy naftowej. Kontrakty terminowe na odmianę WTI zamknęły się w czwartek na poziomie 73,79 USD za baryłkę, wzrastając o 1,42 proc. i kończąc tydzień wzrostem o 4,34 proc.

Ceny ropy zdają wzrastać w tym tygodniu, ponieważ obawy związane z nowym wariantem wirusa ustępują, a wczesne badania sugerują, że niesie ona ze sobą mniejsze ryzyko hospitalizacji i powoduje łagodniejszy przebieg choroby. Raporty wykazały również, że tabletki antywirusowe amerykańskich producentów leków Merck i Pfizer były skuteczne w walce z omikronem.

Oznaki silnego popytu również przyczyniły się do wzrostu cen ropy. Zapasy surowca w USA spadły bardziej, niż oczekiwano. Gwałtownie rosnące ceny gazu ziemnego w Europie i Azji podsyciły też oczekiwania, że niektóre branże zmienią paliwo z gazowego na naftowe. Amerykańskie platformy wiertnicze wzrosły do najwyższego poziomu od kwietnia 2020 r., co zwiastuje wzrost produkcji w najbliższych miesiącach.

Zdrowych i spokojnych świąt!

Rynki przechodzą już w świąteczno-noworoczny okres zmniejszonej płynności, charakterystycznej dla dni wolnych od handlu, a inwestorzy zamiast o akcjach, walutach czy surowcach mogą już myśleć o spotkaniu z bliskimi.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 gru 2021 9:58

Złoto ponownie powyżej 1800 USD

22 gru 2021 12:46

Kurs funta opiera się spadkom

21 gru 2021 10:12

Omicron nie taki straszny – uważa RBA. Rynki w lepszych nastrojach

20 gru 2021 11:09

Obniżki cen ropy naftowej i spadki na giełdach

17 gru 2021 16:44

Inflacja w Polsce potężnie wzrośnie — co dalej z PLN?

17 gru 2021 10:06

Złoto pokazuje swoją wartość

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.