Kontrakty futures na ropę WTI spadły w poniedziałek o ponad 3 proc., osiągając poziom znacznie poniżej 69 USD za baryłkę.
Przecena ropy naftowej może się wiązać z nowymi obostrzeniami wprowadzanymi w obawie przed rozprzestrzenianiem się omikronu, czyli nowej mutacji koronawirusa.
Lockdown w Holandii i większe moce produkcyjne w USA
Władze Holandii wprowadziły w niedzielę ogólnokrajowy lockdown. Inne europejskie państwa rozważają podobne działania przed świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku, co prawdopodobnie nie pozostanie bez wpływu na rynek ropy naftowej.
Międzynarodowa Agencja Energii ostrzegała, że wzrost liczby przypadków COVID-19 może spowodować spadek globalnego popytu na ropę i niewykluczone, że nałoży się to na okres rosnącej podaży surowca, np. w USA. Amerykańska firma Baker Hughes poinformowała w piątek, że liczba platform wiertniczych (wczesny wskaźnik przyszłej produkcji) w Stanach Zjednoczonych wzrosła o trzy, do 579 w tygodniu poprzedzającym 17 grudnia, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2020 r.
Giełdy nie lekceważą omikrona
Dziś o poranku notowania futures na S&P 500 znajdowały się w rejonie 4550 pkt, dla Nasdaq 100 było to 15560 pkt, a dla DJIA 34880 pkt. Kontrakty terminowe na Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq 100 straciły po co najmniej 1 proc. Główne indeksy zakończyły ostatni tydzień stratami, a Nasdaq Composite, w którym dominują technologie, spadł o 2,95 proc.
Akcje o wysokiej wycenie mogły być sprzedawane w związku z perspektywą wyższych stóp procentowych w USA. Inwestorzy mogą też obawiać się rosnącej liczby przypadków zachorowań na koronawirusa oraz reagować na zacieśnianie polityki banków centralnych. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przekazała w sobotę, że liczba przypadków z nowym szczepem koronawirusa podwaja się w ciągu 1,5 do 3 dni w obszarach, w których nie przestrzega się pandemicznych restrykcji.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.