Wieczór z Rezerwą Federalną ważnym testem dolara

15.12.2021 12:05|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Oczekiwanie na posiedzenie Rezerwy Federalnej już od dawna mogło nie budzić tak dużych emocji. Członkowie FOMC zaczęli obradować już wczoraj, ale ich decyzje dotyczące polityki pieniężnej USA poznamy dziś o godz. 20

Decydenci Fed mają do rozważenia wiele kwestii, w tym zagrożenia pandemii dla gospodarki, wpływ inflacji kosztowej na producentów, inflacji na konsumentów, spirali cenowo-płacowej czy pozycji kredytobiorców.

Oczekiwania: trzy podwyżki po 25 pkt

Dlatego też dzisiejszy komunikat Fed będzie tak ważny nie tylko dla firm i obywateli USA, ale także dla dolara. Nowe projekcje makroekonomiczne Fed, które pokazują medianę oczekiwań członków FOMC, mogą wskazać na dwie podwyżki stóp procentowych w 2022 r. Mogą także wspierać koncepcję przechodzącego w tryb zacieśniania polityki monetarnej. Istotne wydaje się także stanowisko wobec inflacji. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, wycofał się już z określania wzrostu dynamiki cen mianem zjawiska przejściowego.

Rynek pieniężny już zdaje się wyceniać trzy podwyżki stóp procentowych w USA po 25 punktów bazowych każda w najbliższych 12 miesiącach. Jeśli Fed sprosta tym oczekiwaniom bądź jeszcze je przebije, to dolar amerykański może dostać wiatru w żagle i ponownie wznieść na się na fali umocnienia, zwłaszcza w relacji do walut nisko oprocentowanych, dla których rynek nie szacuje możliwości podwyżek stóp procentowych. Mowa tu o euro czy jenie. Jeżeli jednak Fed okaże się bardziej zachowawczy i tempo ew. podwyżek stóp procentowych będzie niższe od oczekiwań, to fala wyprzedaży USD może być szeroka, a jednym z głównych beneficjentów mogłoby być złoto.

Funt traci po danych o inflacji w Wielkiej Brytanii

Przed decyzją Rezerwy Federalnej i Banku Anglii, którą także poznamy w najbliższych godzinach, funt szterling wzrósł dziś powyżej 1,325 USD, gdy opublikowano dane, że inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii wzrosła w listopadzie do 5,1 proc i powyżej progu oczekiwań. To najwyższy odczyt od września 2011 r. Ceny producentów skoczyły z kolei o 9,1 proc., czyli najmocniej od września 2008 r. Mimo to funt pozostał blisko najniższego poziomu od listopada 2020 r.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, ostrzegł przed falą omikronu i ogłosił przyspieszenie planu szczepień ochronnych, a kraj podniósł poziom alarmowy w związku z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 gru 2021 12:38

OPEC podnosi prognozę popytu na ropę

13 gru 2021 14:03

Czekając na decyzje trzech wielkich banków centralnych

10 gru 2021 16:01

Złoto drożeje po najwyższym odczycie inflacji w USA od czterech dekad

10 gru 2021 11:42

Inflacja w USA najwyższa od blisko 20 lat?

9 gru 2021 11:24

Ceny ropy w górę. Co się stanie, gdy przekroczą 80 dol. za baryłkę?

8 gru 2021 9:53

Giełdy ponownie blisko rekordów. Ropa z nowymi zagrożeniami

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.