Oczekiwanie na posiedzenie Rezerwy Federalnej już od dawna mogło nie budzić tak dużych emocji. Członkowie FOMC zaczęli obradować już wczoraj, ale ich decyzje dotyczące polityki pieniężnej USA poznamy dziś o godz. 20
Decydenci Fed mają do rozważenia wiele kwestii, w tym zagrożenia pandemii dla gospodarki, wpływ inflacji kosztowej na producentów, inflacji na konsumentów, spirali cenowo-płacowej czy pozycji kredytobiorców.
Oczekiwania: trzy podwyżki po 25 pkt
Dlatego też dzisiejszy komunikat Fed będzie tak ważny nie tylko dla firm i obywateli USA, ale także dla dolara. Nowe projekcje makroekonomiczne Fed, które pokazują medianę oczekiwań członków FOMC, mogą wskazać na dwie podwyżki stóp procentowych w 2022 r. Mogą także wspierać koncepcję przechodzącego w tryb zacieśniania polityki monetarnej. Istotne wydaje się także stanowisko wobec inflacji. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, wycofał się już z określania wzrostu dynamiki cen mianem zjawiska przejściowego.
Rynek pieniężny już zdaje się wyceniać trzy podwyżki stóp procentowych w USA po 25 punktów bazowych każda w najbliższych 12 miesiącach. Jeśli Fed sprosta tym oczekiwaniom bądź jeszcze je przebije, to dolar amerykański może dostać wiatru w żagle i ponownie wznieść na się na fali umocnienia, zwłaszcza w relacji do walut nisko oprocentowanych, dla których rynek nie szacuje możliwości podwyżek stóp procentowych. Mowa tu o euro czy jenie. Jeżeli jednak Fed okaże się bardziej zachowawczy i tempo ew. podwyżek stóp procentowych będzie niższe od oczekiwań, to fala wyprzedaży USD może być szeroka, a jednym z głównych beneficjentów mogłoby być złoto.
Funt traci po danych o inflacji w Wielkiej Brytanii
Przed decyzją Rezerwy Federalnej i Banku Anglii, którą także poznamy w najbliższych godzinach, funt szterling wzrósł dziś powyżej 1,325 USD, gdy opublikowano dane, że inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii wzrosła w listopadzie do 5,1 proc i powyżej progu oczekiwań. To najwyższy odczyt od września 2011 r. Ceny producentów skoczyły z kolei o 9,1 proc., czyli najmocniej od września 2008 r. Mimo to funt pozostał blisko najniższego poziomu od listopada 2020 r.
Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, ostrzegł przed falą omikronu i ogłosił przyspieszenie planu szczepień ochronnych, a kraj podniósł poziom alarmowy w związku z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.