Inflacja w USA najwyższa od blisko 20 lat?

10.12.2021 11:42|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dziś poznamy dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. To od nich mogą zależeć decyzje Rezerwy Federalnej, wycena dolara amerykańskiego, obligacji czy złota.

Roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie przyspieszyła w listopadzie do 6,8 proc. – wynika z konsensusu. Byłoby to najwyższym odczytem od czerwca 1982 r. Oznaczałoby również ósmy miesiąc z rzędu, w którym inflacja utrzymałaby się powyżej celu 2 proc. wyznaczonego przez Fed. Po wyłączeniu zmiennych składników, czyli cen żywności i energii, inflacja bazowa może się zwiększyć z 4,6 proc. do 4,9 proc., czyli do najwyższego poziomu od czerwca 1991 r.

Jak USA chcą walczyć z inflacją

Wydaje się, że przyczyn należy upatrywać w efekcie niskiej bazy z zeszłego roku, globalnego rajdu cen towarów, rosnącego popytu, presji płacowej i ograniczeń w łańcuchu dostaw. One nadal mogą powodować wzrost cen.

Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej, zauważył ostatnio, że inflacja może nie ustąpić w drugiej połowie przyszłego roku i oczekuje się, że bank centralny USA podwoi w przyszłym tygodniu tempo taperingu.

Administracja prezydenta Joe Bidena również zdaje się podejmować działania mające na celu okiełznanie inflacji. Należy do nich m.in. powołanie grupy zadaniowej ds. łańcucha dostaw w celu rozładowania zatorów i uwolnienia rezerw ropy naftowej.

Cena złota i główna para walutowa przed publikacją danych

W oczekiwaniu na dane o inflacji, które zostaną opublikowane o godz. 14:30, kurs EUR/USD zdaje się znajdować pod poziomem 1,1300.

Uncja złota wyceniona w dolarze amerykańskim kosztuje dziś o poranku 1770 USD. Wydaje się, że te dwa rynki mogą być szczególnie wrażliwe na dzisiejszą publikację.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 gru 2021 11:24

Ceny ropy w górę. Co się stanie, gdy przekroczą 80 dol. za baryłkę?

8 gru 2021 9:53

Giełdy ponownie blisko rekordów. Ropa z nowymi zagrożeniami

7 gru 2021 12:23

Zwrot walut surowcowych i ropy naftowej

6 gru 2021 11:02

Weekendowy krach na rynku kryptowalut

3 gru 2021 16:56

Dane z rynku pracy w USA poniżej oczekiwań

3 gru 2021 11:35

OPEC+ zwiększa wydobycie, a inwestorzy czekają na dane o zatrudnieniu

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.