Dziś poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy (NFP). Oprócz statystyk dotyczących zatrudnienia uwagę może przyciągać dynamika wzrostu wynagrodzeń oraz temat ew. spirali płacowo-cenowej w USA.
Według konsensusu rynkowego w listopadzie miało przybyć w USA ok. 530 tys. nowych miejsc pracy w sektorach poza rolnictwem. Średnia płaca godzinowa w ujęciu rocznym miała w ubiegłym miesiącu rosnąć o 5 proc., czyli najszybciej od lutego.
Powyższe dane mogą mieć istotny wpływ na ewentualną wycenę możliwego tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. To z kolei może przełożyć się zarówno na dolara amerykańskiego czy metale szlachetne, jak i indeksy giełdowe.
Trzy podwyżki stóp procentowych w 2022 r.?
Po ostatnim zwrocie ze strony Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej, rynek zaczął wyceniać możliwość nawet trzech podwyżek stóp w 2022 r. Oczekiwania wydają się zatem bardzo wysokie.
Coraz więcej decydentów Fed wspiera normalizację polityki i przygotowuje grunt pod podwyżki stóp w celu walki z inflacją. Mary Daly, Thomas Barkin i Raphael Bostic, urzędnicy Fed, w oddzielnych oświadczeniach dołączyli w czwartek do przewodniczącego Fed Jerome'a Powella, który powtórzył w środę, że bank centralny USA przedyskutuje wcześniejsze zakończenie stymulacji z czasów pandemii na grudniowym posiedzeniu, uznając jednocześnie, że inflacja może jeszcze przez dłuższy czas pozostać powyżej celu.
Kurs EUR/USD próbuje ustabilizować się w rejonie 1,1300 po wcześniejszych dość gwałtownych wahaniach między 1,1380 a 1,1230.
OPEC+ trzyma się planu
Sojusz OPEC+ podtrzymał plany zwiększenia wydobycia surowca o 400 tys. baryłek dziennie w styczniu. Mogło to nieco zaskoczyć rynek, który spodziewał się raczej odstępstwa od planu i ograniczenia produkcji.
Sojusz wyraził opinię, że jest gotowy do szybkiego dostosowania planów wydobycia, jeśli popyt się zmniejszy z powodu nowego wariantu koronawirusa. Być może decyzja OPEC miała uspokoić amerykańskie władze, które zadeklarowały wcześniej, że są gotowe na zmianę terminu uwolnienia strategicznych rezerw surowca, jeśli ceny zaczną spadać.
Producenci ropy dodatkowo uspokoili rynki, mówiąc, że w razie potrzeby zbiorą się ponownie przed kolejnym zaplanowanym spotkaniem 4 stycznia, aby dokonać przeglądu dostaw w świetle rozwoju sytuacji związanej z wirusem.
Wydaje się, że ropa WTI jest na drodze do szóstego tygodniowego spadku z rzędu. W skali miesiąca cena zniżkuje obecnie o ponad 15 proc. Można jednak zaobserwować potencjalną korektę i odbicie notowań WTI powyżej 68 USD za baryłkę.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.