Dolar łapie równowagę. Inwestorzy porzucają japońskie akcje

02.12.2021 11:38|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Notowania dolara zdają się stabilizować po dość burzliwych zmianach, na które mogły wpływać wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej. W relacji do euro kurs USD osiąga 1,1320, a indeks dolara wynosi ok. 96 pkt.

Rynki próbowały ostatnio wyceniać ryzyko związane z wariantem omikron koronawirusa oraz jastrzębimi uwagami Jerome'a Powella, prezesa Rezerwy Federalnej.

FED chce być gotowy na dłuższą walkę z inflacją

Powell powtórzył w środę w kongresie, że decydenci Fed będą dyskutować o wcześniejszym zakończeniu programu skupu obligacji na kolejnym posiedzeniu. Podkreślił też potrzebę gotowości do reakcji na ewentualność, że wysoka inflacja nie ustąpi w drugiej połowie przyszłego roku. A tego wydaje się oczekiwać większość analityków.

Niepewność wokół nowego wariantu koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę nadal może ciążyć dolarowi. Stany Zjednoczone właśnie zgłosiły pierwszy przypadek wariantu omikron.

Stany Zjednoczone mogą wycofać się z uwolnienia strategicznych rezerw ropy

Kontrakty terminowe na ropę WTI zdają się w czwartek stabilizować powyżej 66 USD za baryłkę. Dochodzi do tego w oczekiwaniu, że OPEC+ może wstrzymać wzrost dostaw surowca z powodu obaw, że omikron zaważy na globalnej gospodarce i w rezultacie może zmniejszyć popyt na paliwa.

OPEC i jego sojusznicy mają w czwartek zdecydować, czy wypuścić na rynek więcej ropy, jak wcześniej planowano. Czy też ograniczyć podaż, gdyż ceny ropy mogły spaść z powodu obaw związanych z nowym wariantem koronawirusa oraz uwolnienia rezerw strategicznych przez głównych konsumentów surowca, m.in. USA.

David Turk, amerykański wiceminister ds. energii, powiedział, że administracja prezydenta Joe Bidena może zmienić termin uwolnienia strategicznych zapasów ropy, jeśli ceny energii na świecie znacznie spadną. Tymczasem oficjalne dane EIA pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu mniej, niż oczekiwano, a zapasy benzyny i destylatów wzrosły ponad miarę oczekiwań, prawdopodobnie z powodu słabnącego popytu.

Omikron zaszkodził giełdzie w Japonii?

Inwestorzy zagraniczni sprzedawali japońskie akcje netto przez drugi tydzień z rzędu, porzucając ryzykowne aktywa po pojawieniu się mutacji omikron. Wykrycie nowej wersji koronawirusa skłoniło wiele krajów do wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu. Podsyciło też obawy o opóźnienie globalnego ożywienia gospodarczego.

W tygodniu poprzedzającym 27 listopada obcokrajowcy sprzedali japońskie akcje o wartości netto 309,6 mld jenów, co oznacza wzrost z poziomu 47,2 mld jenów w poprzednim tygodniu. Tylko w ostatnim miesiącu indeks Nikkei spadł o ponad 6 proc. w stronę 27 tys. pkt.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

1 gru 2021 11:55

Ceny ropy przed spotkaniem OPEC

30 lis 2021 11:33

Rynki nadal pod wpływem omikrona

26 lis 2021 11:27

Black Friday na rynkach finansowych

25 lis 2021 10:00

Fed ponownie wzmocnił USD

24 lis 2021 10:08

Ropa podrożała mimo uruchomienia strategicznych rezerw

23 lis 2021 9:05

Ponowna nominacja Powella umocniła USD

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.