Istotne przetasowania na rynku ropy naftowej. W listopadzie ceny spadły o prawie 20 proc., ale od początku roku wzrosły o ponad 40 proc. Dziś kontrakty terminowe na ropę WTI odrabiają wcześniejsze spadki i rosną powyżej 67 USD za baryłkę. Tymczasem podczas poprzedniej sesji znajdowały się poniżej 65 USD.
Wydaje się, że obecnie rynki oczekują odpowiedzi OPEC na groźbę uderzenia w popyt na paliwa ze strony nowego wariantu koronawirusa oraz uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej.
OPEC spotka się w środę, a w czwartek odbędzie się kolejne spotkanie z sojusznikami w ramach OPEC+.
Czy OPEC+ wycofa się z planów zwiększenia produkcji?
Powszechnie oczekuje się, że grupa wstrzyma plany zwiększenia dostaw o 400 tys. baryłek dziennie w styczniu ze względu na czynniki popytu i podaży. Nowy wariant koronawirusa już spowodował ograniczenia w podróżach.
Z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wynika, że nawet jeśli kartel zdecyduje się kontynuować planowany wzrost produkcji i podaży, może mieć z tym trudności ze względu na ograniczenia mocy produkcyjnych.
Dane Amerykańskiego Instytutu Paliw pokazały, że zapasy ropy w USA spadły mniej, niż oczekiwano, a zapasy benzyny wzrosły, mimo że oczekiwano braku zmian.
Oczekiwanie na grudniową decyzję Fed
Rynek walutowy próbuje stabilizować się po wypowiedziach przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella. Szef Fed powiedział, że bank centralny USA prawdopodobnie przedyskutuje szybsze wycofanie swojego ogromnego programu skupu obligacji na następnym posiedzeniu, powołując się na silną gospodarkę i oczekiwania, że czynniki wpływające na wzrost inflacji utrzymają się w przyszłym roku. Niektórzy decydenci wzywali do szybszego zakończenia skupu aktywów i podniesienia stóp procentowych, ponieważ inflacja w USA osiągnęła w listopadzie poziom najwyższy od trzech dekad, a rynek pracy systematycznie się odbudowuje.
Przeceny ropy i gazu naturalnego mogą obniżać oczekiwania inflacyjne, a z czasem także całą inflację konsumencką. I te czynniki prawdopodobnie zostaną wzięte pod uwagę podczas grudniowej decyzji Fed oraz publikacji projekcji makroekonomicznych.
Kryptowaluty wracają do wzrostów
Na rynku kryptowalut kurs ETH/USD zyskuje szansę na osiągnięcie nowego historycznego szczytu. Po kilku dniach systematycznych wzrostów notowania ethereum wydają się zbliżać do poziomu 5000 USD.
Bitcoin nadal kosztuje ok. 57 tys. USD. Z kolei kurs ETH/BTC znajduje się najwyżej od 2018 r.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.