Dolar wciąż się umacnia

22.11.2021 09:01|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

USD w relacji z euro jest najmocniejszy od 16 miesięcy, ale zyskuje także w stosunku do innych walut. W tym tygodniu poznamy decyzję Banku Rezerw Nowej Zelandii dotyczącą stóp procentowych.

Dolar australijski pozostawał w poniedziałek słaby i znajdował się poniżej 0,7270 w stosunku do dolara amerykańskiego, oscylując blisko 7-tygodniowego minimum w związku z rosnącą rozbieżnością perspektyw dla polityki monetarnej między Bankiem Rezerw Australii a Rezerwą Federalną.

Przedstawiciele Fed zasugerowali w piątek, że szybsze tempo ograniczania stymulacji może być odpowiednie w obliczu silnego ożywienia i wysokiej inflacji. Tymczasem opublikowane w zeszłym tygodniu australijskie dane o wynagrodzeniach odnotowały umiarkowany wzrost o 2,2 proc. r/r w trzecim kwartale, zgodnie z prognozami analityków i nie pokrywają się z tempem, które zdaniem decydentów uzasadniałoby wzrost stóp procentowych w Australii.

Bank Rezerw Australii potwierdził w swoim ostatnim protokole posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej, że jest przygotowany na wstrzymanie się z decyzjami do czasu osiągnięcia celów płacowych i inflacyjnych oraz że podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej może mieć miejsce dopiero w 2024 r. Philip Lowe, gubernator australijskiego banku centralnego powiedział również w swoim niedawnym przemówieniu dotyczącym inflacji, że obecne dane i prognozy nie uzasadniają wzrostu stopy gotówkowej w 2022 r.

Oczekiwania wobec banku Nowej Zelandii

Dolar nowozelandzki zdaje się dziś stabilizować w okolicach 0,7000 w stosunku do dolara amerykańskiego, oscylując w pobliżu ostatnich minimów po gwałtownej deprecjacji w stosunku do USD w piątek, napędzanej prawdopodobnie jastrzębimi komentarzami urzędników Rezerwy Federalnej i obawami o ograniczenia i restrykcje związane z pandemią w Europie.

Oczekuje się, że Bank Rezerw Nowej Zelandii podniesie stopy procentowe o co najmniej 25 punktów bazowych na posiedzeniu w sprawie polityki monetarnej 24 listopada w obliczu najwyższej od dekady inflacji i rekordowo niskiego bezrobocia. Inwestorzy przygotowują się również na bardziej agresywny wzrost stóp o 50 punktów bazowych, gdy kraj ponownie się otworzy i nadal będzie wychodził z restrykcji związanych z COVID. Analitycy sugerują, że podwyżka stóp procentowych o zaledwie 25 pkt bazowych przez Bank Rezerw Nowej Zelandii grozi ewentualnym dalszym spadkiem dla waluty nowozelandzkiej.

Argumenty dolara

Z kolei cały Indeks dolara zdaje się umacniać w poniedziałek powyżej 96 pkt, a amerykańska waluta jest notowana blisko 16-miesięcznego maksimum w stosunku do euro. USD wydaje się wzmacniać status bezpiecznej przystani w związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków COVID-19 w krajach zachodnich i ponownym nałożeniem restrykcji w Europie. Dolar amerykański umocnił się również w stosunku do dolarów australijskiego i kanadyjskiego, ponieważ waluty powiązane z surowcami znajdowały się pod presją spadających cen ropy.

Co więcej, przedstawiciele Rezerwy Federalnej Richard Clarida i Christopher Waller zasugerowali w piątek, że szybsze tempo ograniczania bodźców może być odpowiednie w obliczu szybszego ożywienia i wysokiej inflacji, potencjalnie zapewniając dodatkowe wsparcie dla dolara. Rynki pieniężne oczekują obecnie podwyżki stopy funduszy Fed w czerwcu 2022 r., a następnie dwóch kolejnych podwyżek we wrześniu i grudniu.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 Nov 2021 16:25

Koniec tygodnia przynosi dużą zmienność na rynkach

19 Nov 2021 11:38

Rekordy na giełdach w Europie i w USA

18 Nov 2021 9:33

USA z szansą na uwolnienie zapasów ropy

16 Nov 2021 11:06

Dolar pokazuje siłę

15 Nov 2021 11:11

Rynek walutowy w obliczu oczekiwań na zmiany stóp procentowych

12 Nov 2021 16:09

Ropa łapie zadyszkę. Perspektywy popytu hamują cenę

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.