Posiedzenia Banku Anglii, Europejskiego Banku Centralnego, ale przede wszystkim amerykańskiej Rezerwy Federalnej mogą zdominować w tym tygodniu wydarzenia na rynkach finansowych.
Inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od blisko 40 lat, a Rezerwa Federalna już nie upiera się przy stanowisku, że ma ona wyłącznie przejściowy charakter. Jerome Powell, przewodniczący Fed, podniósł ostatnio kwestię szybszego zakończenia programu skupu aktywów (QE).
Dwa ostre cięcia – po 30 mld dolarów?
Przy braku sprzeciwu ze strony innych członków komitetu FOMC i pomimo niepewności związanej z pojawieniem się wariantu omikron w bieżącym tygodniu Fed prawdopodobnie ogłosi przyspieszenie ograniczania QE. Konsensus zakłada redukcję o 30 mld USD w styczniu i o kolejne 30 mld USD w lutym, bez dalszych zakupów w marcu oraz w kolejnych miesiącach.
Jeśli chodzi o stopy procentowe, Fed prawdopodobnie również zasygnalizuje wcześniejsze działania. Jeszcze w marcu projekcje poszczególnych członków sugerowały, że podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna do 2024 r. W czerwcowej aktualizacji przesunięto to na 2023 r., a we wrześniu mediana oczekiwań przesunęła się na 2022 r. Aktualizacja projekcji ma pokazać, że Rezerwa Federalna może przesunąć się w kierunku dwóch podwyżek w przyszłym roku.
W Wielkiej Brytanii podwyżka spodziewana w lutym
Bank Anglii prawdopodobne ponownie wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych, ponieważ omikron wywołuje obawy i niepewność o sytuację gospodarczą. Zakładając jednak, że nowa mutacja koronawirusa nie przyniesie gwałtownego zahamowania wzrostu gospodarczego, można sądzić, że decydenci podwyższą stopy w lutym.
Przedstawiciele banku nadal wyrażają obawy o inflację, poprzez wpływ na ożywienie w łańcuchu dostaw. Wiele zależy od wpływu wirusa na styczniowy PKB – a jeśli pojawią się kolejne ograniczenia, to bank może jeszcze bardziej opóźnić podwyżkę, do 2022 r. Mimo to kierunek działań BoE jest dość jasny. Oczekuje się dwóch podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku.
EBC nierychliwy
Europejski Bank Centralny prawdopodobnie także nie będzie spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych, a rynki ich praktycznie nie wyceniają. Dla EBC kluczowym zadaniem może być modyfikacja programu skupu aktywów, który został uruchomiony na potrzeby pandemii.
Wydaje się, że żadne kluczowe decyzje na najbliższym posiedzeniu EBC nie zapadną. Stąd cała uwaga rynku może być w tym tygodniu skupiona na działaniach Rezerwy Federalnej, gdyż to tam może dziać się najwięcej.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.