Złoto ponownie powyżej 1800 USD

23.12.2021 09:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Z punktu widzenia analizy wykresu cena złota zdaje się rysować jedne z ciekawszych układów. Od strony fundamentalnej również może prezentować się interesująco, ponieważ świat otacza coraz wyższa inflacja, widmo stagflacji oraz wpływ wirusa na gospodarkę i wycenę cyklu podwyżek w USA.

W czwartek złoto zdaje zwyżkować powyżej 1800 dolarów za uncję, po skoku o prawie 1 proc. podczas poprzedniej sesji. Wzrost ceny mógł być napędzany głównie przez słabszego dolara. Indeks dolara amerykańskiego spadł w środę w wyniku ponownego optymizmu gospodarczego i wzrostu apetytu na ryzyko, pomimo rozprzestrzeniania się odmiany Omicron. Badanie przeprowadzone w RPA sugeruje zmniejszone ryzyko hospitalizacji i ciężkiej choroby u osób zakażonych nowym wariantem. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała również w środę pozwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach pigułki Covid firmy Pfizer, pierwszego doustnego leku przeciwwirusowego dopuszczonego do obrotu w czasie pandemii. Wydarzenia te mogły poprawić nastroje rynkowe, skłaniając inwestorów do pozycjonowania się z bezpiecznego dolara w kierunku bardziej ryzykownych aktywów. Słabszy dolar zaś może sprawiać, że złoto jest tańsze dla kupujących, którzy posiadają waluty inne niż amerykańska, co może podnosić jego atrakcyjność.

Interesujące wydarzenia zdają się również mieć miejsce na rynku ropy naftowej. Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły do ponad 72,5 USD za baryłkę w środę, po tym, jak skoczyły o ponad 3,5 proc. podczas poprzedniej sesji pod wpływem większego, niż oczekiwano spadku zapasów ropy w USA i kryzysu energetycznego w Europie. Do wzrostów mogła przyczynić się też lekka poprawa apetytu na ryzyko, gdyż traderzy bardziej pozytywnie oceniają ożywienie gospodarcze na świecie. American Petroleum Institute podał we wtorek, że zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 3,67 mln baryłek powyżej oczekiwań rynkowych, które zakładały spadek o 2,633 mln. W tym samym czasie ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły po tym, jak Rosja ograniczyła przepływy, zmuszając niektóre kraje do zwiększenia importu energii elektrycznej i spalania ropy, aby zaspokoić popyt.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 gru 2021 12:46

Kurs funta opiera się spadkom

21 gru 2021 10:12

Omicron nie taki straszny – uważa RBA. Rynki w lepszych nastrojach

20 gru 2021 11:09

Obniżki cen ropy naftowej i spadki na giełdach

17 gru 2021 16:44

Inflacja w Polsce potężnie wzrośnie — co dalej z PLN?

17 gru 2021 10:06

Złoto pokazuje swoją wartość

16 gru 2021 9:39

Jastrzębi Fed nie pomógł dolarowi

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.