Wczoraj wieczorem został opublikowany protokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Przybliżył on spojrzenie decydentów na cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Kolejnym kluczowym wydarzeniem może być z kolei odczyt inflacji w USA.
Większość członków Fed oceniła, że podwyżki o 50 punktów bazowych w docelowym przedziale stopy funduszy federalnych będą prawdopodobnie odpowiednie na kilku następnych posiedzeniach – wynika z majowego protokołu posiedzenia FOMC. Decydenci zauważyli również, że restrykcyjne nastawienie polityki monetarnej może okazać się odpowiednie w zależności od zmieniających się perspektyw gospodarczych, które są postrzegane jako wysoce niepewne. Rezerwa Federalna podniosła w maju docelową stopę funduszy federalnych o pół punktu, do 0,75-1 proc. Była to druga z rzędu podwyżka kosztów kredytu, a jednocześnie największa od 2000 r. Została ona wprowadzona w celu walki z gwałtownie rosnącą inflacją.
Przedstawiciele banku centralnego USA przekazali, że dalsze podwyżki w docelowym przedziale będą właściwe, a prezes Jerome Powell wskazał na podwyżki o 50 pkt bazowych na kilku kolejnych posiedzeniach. Rynek stopy procentowej nie jest jednak do końca pewien tego, czy faktycznie tak agresywne podwyżki będą miały miejsce. Fed zaktualizował swoją prognozę inflacji mierzonej wskaźnikiem PCE do 4,3 proc. w 2022 r. Obniżył też prognozę do 2,5 proc. w 2023 r. i 2,1 proc. w 2024 r. Według konsensusu rynkowego już jutro może pojawić się odczyt inflacji bazowej PCE z USA na poziomie 4,9 proc. Oznaczałoby to cofnięcie ze szczytu inflacji na poziomie 5,4 proc. w lutym.
Jeśli zatem prognozy Fed sprawdziłyby się, to rynki finansowe, w tym rynek obligacji, akcji czy innych ryzykownych aktywów mógłby zdyskontować cykl podwyżek stóp procentowych, a jego szczyt mógłby wypaść przy 3-3,25 proc. Tam też w ostatnim czasie znalazły się rentowności 10-letnich obligacji USA, które obecnie cofnęły się w rejon 2,7 proc. To z kolei może mieć wpływ na dolara amerykańskiego czy rynek akcji. W jednym i drugim przypadku ostatnie silne trendy, umocnienia USD i korekty akcji, mogą również spowalniać lub powoli dobiegać końca.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.