Inwestorzy mogli wyczekiwać wczoraj cały dzień na publikację protokołu ostatniego posiedzenia FOMC, gdzie chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat daty taperingu oraz terminu podwyżek stóp procentowych w USA. Poniekąd dostali odpowiedź.
Z opublikowanych tzw. minutes wynikało, że członkowie Rezerwy Federalnej zgodzili się na tapering programu skupu aktywów, który ich zdaniem powinien rozpocząć się w połowie listopada lub w połowie grudnia. Decydenci podkreślili, że jeśli ożywienie gospodarcze będzie kontynuowane, to stopniowy proces taperingu, który zakończy się około połowy przyszłego roku, będzie prawdopodobnie odpowiedni. Uczestnicy posiedzenia FOMC rozważali również przykładową ścieżkę taperingu, obejmującą miesięczne redukcje tempa skupu aktywów o 10 mld USD w przypadku papierów skarbowych i 5 mld USD w przypadku agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (MBS). Na wrześniowym posiedzeniu Fed pozostawił też korytarz dla głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0-0,25 proc., a skup obligacji pozostał prowadzony w tempie 120 mld USD miesięcznie.
Inwestorzy nie dowiedzieli się jednak, kiedy mogą pojawić się pierwsze podwyżki stóp procentowych. Jeszcze wczoraj szacowano, że do pierwszej podwyżki dojdzie we wrześniu 2022 r., podczas gdy wcześniejsze szacunki zakładały grudzień 2022. Aktualnie zatem, przy braku konkretnych informacji w tej sprawie, rynek stopy procentowej mógł ponownie przesunąć swoje oczekiwania, co z kolei mogło uderzyć w dolara amerykańskiego.
Dolar z największą dzienną stratą od ponad miesiąca
Jak podała wczoraj agencja Bloomberg, po publikacji tzw. minutes dolar amerykański zaczął tracić na wartości w skali, jakiej mogliśmy nie obserwować od ponad miesiąca. Kurs EUR/USD dość szybko wrócił w rejon 1,1600 z 1,1525.
Słabość dolara mogła pomóc notowaniom złota i srebra. Tutaj czynnikiem wspierającym mogła być także publikacja informacji o inflacji. Coraz więcej danych wskazuje, że nie ma ona charakteru przejściowego, jak wcześniej zakładano.
Złoto podrożało do ok. 1800 USD za uncję i jest najdroższe od połowy września. Srebro zaś przekroczyło 23 USD i również wspięło się na poziomy ostatnio obserwowane miesiąc temu. W obliczu wysokiej inflacji i potencjalnej stagflacji w niektórych częściach świata metale szlachetne mogą powrócić do łask inwestorów.
Daniel Kostecki, Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.