Rozpoczynający się tydzień zdaje się wskazywać, że mimo słabszego odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy, inwestorzy nadal oczekują taperingu w tym roku oraz podwyżek stóp w 2022 r. Kolejnych informacji możemy doszukiwać się w sprawozdaniu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.
Inwestorzy na całym świecie będą czekać na środowe „minutes” FOMC, aby przekonać się, jak duży postęp Fed widzi w gospodarce i rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwane mogą być również dalsze wskazówki co do terminu taperingu. Na wrześniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna stwierdziła, że jeśli postęp w kierunku zatrudnienia i inflacji będzie postępował zgodnie z oczekiwaniami, umiarkowane zmniejszenie tempa zakupów aktywów może być wkrótce uzasadnione, a podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić szybciej niż oczekiwano.
Sezon wyników na Wall Street i dane z USA i Europy
Startuje także sezon wyników na Wall Street, który oprócz informacji o polityce monetarnej może być kluczowy dla indeksów giełdowych. Wyniki za trzeci kwartał przedstawią duże banki, w tym JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup i Morgan Stanley.
Z punktu widzenia danych ze Stanów Zjednoczonych to jeszcze nie koniec. W tym tygodniu zostanie opublikowany raport o cenach konsumenckich za wrzesień. Prawdopodobnie pokaże on, że inflacja odbiła się od dna do 5,4 procent, czyli do poziomu 13-letniego maksimum z lipca br., podczas gdy sprzedaż detaliczna nieznacznie spadnie. Z kolei wstępne szacunki nastrojów konsumenckich w Michigan za październik prawdopodobnie pokażą lekką poprawę, ponieważ wcześniej wskaźnik ten spadł do najniższego poziomu od dekady – wynika z podsumowania w serwisie tradingeconomics.
W Europie z kolei inwestorzy mogą śledzić dane dotyczące produkcji przemysłowej i handlu zagranicznego w strefie euro. Aktywność przemysłowa w strefie euro prawdopodobnie zmniejszyła się w sierpniu, wymazując cały postęp osiągnięty w lipcu. Tymczasem, niemiecka ankieta ZEW dotycząca nastrojów gospodarczych za październik ma pokazać, że morale inwestorów spadły piąty miesiąc z rzędu, utrzymując się na najniższym poziomie od czasu spadku spowodowanego pandemią w marcu 2020 r. – podaje tradingeconomics.
Świat patrzy na ropę
Ropa naftowa wzrosła do blisko 7-letniego maksimum, powyżej 80 USD za baryłkę, przedłużając wielotygodniowe zyski. W ubiegłym tygodniu ropa WTI zyskała ponad 5 proc., co jest siódmym z rzędu tygodniem zwyżki i najdłuższą passą od grudnia 2013 r. Rynek ropy naftowej zdają się napędzać efekty substytucyjne w obliczu rosnących cen gazu ziemnego oraz decyzja OPEC+ z początku ub. tygodnia o utrzymaniu planowanego na listopad zwiększenia produkcji ropy o 400 000 baryłek dziennie, pomimo presji ze strony niektórych krajów, w tym USA i Indii, by zwiększyć podaż w celu ustabilizowania cen.
Departament Energii USA zakomunikował, że nie planuje obecnie sięgać do krajowych rezerw ropy. W środę pojawił się raport sugerujący, że może rozważać taką opcję, by ograniczyć rosnące ceny.
Daniel Kostecki, Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.