Największe tokeny po ponad półtora tygodniowej fazie konsolidacji doświadczyły znacznych spadków. Znajdują się na poziomach ostatnio widzianych w czerwcu i najniższych od czasu hossy krypto z II poł. 2020 r.
Kryptowaluty w tarapatach?
Rynek kryptowalut wyznaczył lokalny dołek pod koniec sierpnia. Po nim wszedł w fazę wzrostów, które przywróciły u wielu inwestorów optymizm. BTC, ETH i BNB zyskały od tego momentu odpowiednio 30, 100 i 66 proc. Jednak pogarszające się otoczenie makroekonomiczne, mimo optymizmu dotyczącego Merge ethereum, wydaje się pchać notowania coraz niżej.
BTC
Bitcoin wyróżnia się największą kapitalizacją rynkową i cieszy się dużą uwagą analityków i inwestorów. Wczoraj o 20:00 GMT+3 BTC przebił krytyczny poziom prawdopodobnego wsparcia 19530 dolarów i zanurkował niżej. Ciężko powiedzieć, jaki może być kolejny punkt wsparcia, ale najprawdopodobniej jest on daleki od obecnej ceny. Dzienny spadek wyniósł wczoraj ok. 4 proc.
Dzisiaj spadki są kontynuowane i na platformie Conotoxia MT5 o godz. 11 GMT+3 BTC traci ok. 1 proc. Cena znajduje się poniżej 100, 50, 20, i 10-dniowej średniej kroczącej. Odczyt popularnych wskaźników: MACD i wskaźnika kierunkowego (ADX) może wskazywać na kontynuację trendu (MACD wyznacza kolejne niższe słupki histogramu, a ADX rysuje coraz większą różnicę między liniami kierunkowymi +DI+ i +DI).
ETH
Ethereum jest drugą kryptowalutą według kapitalizacji. W ostatniej fazie wzrostów zyskała aż 100 proc. wartości najprawdopodobniej wywołaną falą informacji o nadchodzącym Merge’u (przejściu z blockchaina proof-of-work (POW) na proof-of-stake (POS)). Według danych Ethereum Foundation Blog, zmiana technologii pozwoli na zaoszczędzenie ok. 99,5 proc. energii oraz znaczne obcięcie kosztu transferów pieniężnych.
Na platformie Conotoxia MT5 o godz. 11 GMT+3 ETH traci ok. 3,8 proc. Analiza techniczna może wskazywać na nieco lepszą sytuację tokena w porównaniu z BTC.
Dzisiaj ETH przebił prawdopodobny poziom wsparcia 1530 dolarów, ale miało to już miejsce nawet w większym stopniu półtora tygodnia temu. Cena przebiła się też przez większość analizowanych średnich kroczących dopiero dzisiaj (100, 20 i 10-dniowe), z wyjątkiem 50-dniowej średniej kroczącej.
Przez silny wzrost w ostatnich tygodniach token mimo spadku aż o 23,7 proc od lokalnego szczytu jest tylko nieco poniżej średniej (50 pkt) wskaźnika RSI, co może oznaczać brak sygnału. MACD najprawdopodobniej zdaje się wskazywać na kontynuację spadków (histogram MACD wyznaczył dzisiaj kolejny słupek niedźwiedzia, przerywając kilkudniowy trend wzrostowy). Wskaźnik kierunkowy (ADX) wydaje się nie dawać jeszcze jasnego sygnału, ale przy kontynuacji spadków ETH, może do niego dojść lada dzień.
Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.