Brak dodatkowych działań banków centralnych i rozwijająca się epidemia

18.09.2020 11:15|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Łączna liczba stwierdzonych zakażeń COVID-19 na całym świecie przekroczyła 30 mln. Liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 1 mln, a liczba dziennych przypadków bije rekordy powyżej 300 tys. W rezultacie WHO alarmuje, że w Europie tygodniowy wzrost nowych przypadków jest większy niż na początku epidemii w marcu.

Coraz szybsze rozprzestrzenianie się epidemii przed sezonem jesienno-zimowym zdaje się realizować najgorszy scenariusz kreślony przez epidemiologów i może spowodować powstanie obaw wśród inwestorów. Kolejny kompletny lockdown wydaje się mało prawdopodobny, ale ograniczenie gromadzenia się, przebywania w miejscach publicznie dostępnych staje się dość prawdopodobne. Takie przepisy wprowadzają ponownie Niemcy czy Brytyjczycy, a wkrótce może także i reszta Europy. To z kolei może ponownie uderzyć w sektor usług.

Mimo tych zagrożeń banki centralne, które podejmowały decyzje w tym tygodniu, czyli amerykański Fed, brytyjski Bank Anglii, Bank Japonii oraz Rada Polityki Pieniężnej w Polsce nie zdecydowały się na wprowadzenie nowych działań czy rozszerzenie bieżących programów. Wydaje się, że inwestorzy poczuli się rozczarowani brakiem tych działań, co prawdopodobnie przełożyło się na cofnięcie w notowaniach indeksów giełdowych. Niemniej jednak rynek może czekać jeszcze na dalszy rozwój sytuacji w związku z pakietem stymulacyjnym, ponieważ Republikanie i Demokraci nie uzgodnili jeszcze nowego pakietu pomocowego.

Tymczasem na rynku walutowym dolar nowozelandzki osiągnął najwyższy poziom od 17 miesięcy. Jednym z czynników mogących sprzyjać NZD zdają się być wypowiedzi ministra finansów Granta Robertsona. Stwierdził on, że gospodarka silnie odbija po rekordowej recesji. Robertson dodał, że bank centralny może wziąć pod uwagę skalę odbicia w gospodarce, decydując się na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Dodatkowo ostatnio w Nowej Zelandii nie odnotowano ani jednego przypadku COVID-19.

Warto dodać, że NZD w relacji do USD umocnił się od marcowego dołka o 24 proc. Ostatni raz taka procentowa skala wzrostów kursu NZD/USD miała miejsce po kryzysie finansowym od 2009 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Sep 2020 11:14

Rynki i inwestorzy wciąż chcą więcej, ale więcej nie dostaną

16 Sep 2020 10:10

Ryzyka dla EUR/USD po dzisiejszej decyzji Fed

15 Sep 2020 11:13

Chiny nie zwalniają tempa. Apetyt na ryzyko zwiększa się

14 Sep 2020 11:01

Morgan Stanley i Goldman Sachs o stopach w USA i EUR/USD

11 Sep 2020 15:46

Kluczowe wydarzenia tygodnia 14-20.09.20

11 Sep 2020 10:21

Euro pod lupą przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.