Kluczowe wydarzenia tygodnia 14-20.09.20

11.09.2020 15:46|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia wydaje się posiedzenie FOMC (Federal Open Market Committee) dotyczące m.in. poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i dodatkowych działań wspierających amerykańską gospodarkę, rynek pracy oraz inflację.

Sama decyzja wraz z komunikatem zapadnie w środę, 16 września o godz. 20:00. O tej samej porze zostaną opublikowane projekcje makroekonomiczne Fed, czyli próby określenia trwałości odbicia gospodarczego i jego skali. W projekcjach zobaczymy, jak Fed jest nastawiony co do przyszłych stóp procentowych w USA, PKB, rynku pracy czy wzrostu cen w gospodarce.

Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, już zakomunikował, że Fed będzie tolerować okresy inflacji nieznacznie przekraczające 2 proc. poprzez przejście do średniej inflacji docelowej na poziomie 2 proc. W konsekwencji może to oznaczać, że stopy procentowe będą niskie w USA przez dłuższy czas. Nowy komunikat Fed może zawierać określenie ram czasowych, np. stwierdzenie, że stopy procentowe nie wzrosną przed końcem 2022 r. Fed może też dodać warunek rynku pracy – np. nie podniesie stóp procentowych, zanim stopa bezrobocia nie spadnie do 5 proc. Fed może też podać okres, w którym będzie chciał wyliczać średnią inflację.

Tymczasem inflacja w USA niespodziewanie przyspieszyła, bijąc rynkowy konsensus. Ceny konsumenckie (inflacja CPI) w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca w sierpniu 2020 r., po wzroście o 0,6 proc. w lipcu. Prognoza zakładała wzrost o 0,3 proc. Z danych wynika, że gwałtowny wzrost cen samochodów używanych i ciężarowych miał największy wpływ na wzrost cen ogółem, ale wzrosły również ceny benzyny, rekreacji i wyposażenia domu. Ceny energii wzrosły o 0,9 proc. z powodu skoku cen benzyny o 2 proc.

W połowie września decyzje będą podejmować również inne banki centralne. W Polsce 15 września Rada Polityki Pieniężnej zakomunikuje poziom stóp procentowych, do którego wyda komunikat o godz. 16:00. 17 września z kolei rynek dowie się, jak na politykę monetarną i gospodarkę spogląda Bank Japonii. Tego samego dnia, o godz. 13:00 zostanie opublikowana decyzja Banku Anglii.

Dla Banku Anglii połączenie niskiej inflacji, wyższego bezrobocia i dłuższego okresu ożywienia gospodarczego wskazuje na dalsze stymulowanie monetarne. Głównym pytaniem dla rynków w przyszłym tygodniu będzie to, czy Bank zasygnalizuje bardziej ostrożne perspektywy, ale również czy decydenci polityczni dadzą jakiekolwiek dalsze wskazówki dotyczące obniżek stóp procentowych. W tym tygodniu rynek pieniężny wyceniał cięcie głównej stopy procentowej Banku Anglii o 10 pkt bazowych już na początku przyszłego roku, co zdawało się prowadzić również do osłabienia funta. Kurs GBP/USD spadł w tydzień o ok. 3,5 proc.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 wrz 2020 10:21

Euro pod lupą przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego

10 wrz 2020 10:58

Europejski Bank Centralny zmierzy się z siłą euro i niską inflacją

9 wrz 2020 10:52

NZD pod presją wyceny ujemnych stóp procentowych w Nowej Zelandii

8 wrz 2020 10:27

Zmienność na rynku ropy powraca

7 wrz 2020 10:35

NZD i GBP pod presją. Indeksy na Wall Street stabilizują się

4 wrz 2020 16:15

Raport z rynku pracy poprawia nastroje. Inwestorzy liczą na obniżkę stóp przez EBC

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.