W czwartek, 10 września Europejski Bank Centralny nie zmienił stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami inwestorów. EBC również nie zmienił pozostałych parametrów polityki monetarnej i podniósł prognozy zarówno dla inflacji, jak i dla PKB strefy euro.
Inwestorzy spodziewali się również, że podczas konferencji prasowej Christine Lagarde wspomni o zbyt silnym euro, które może przyćmić odbicie w gospodarce oraz wzrost cen. Szefowa EBC zakomunikowała jedynie, że jej instytucja będzie bacznie przyglądać się notowaniom euro, ale EBC nie posiada celu dla kursu walutowego, a zadaniem Banku jest utrzymywanie stabilności cen.
Zdaje się, że była to najłagodniejsza z form wypowiedzi na temat euro, które od marcowego dołka zyskało do dolara ponad 10 proc. Jednak dziś głos zabrali kolejni przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, co może podkreślać powagę sytuacji. Podczas konferencji Eurofi w Berlinie członek Rady Prezesów Francois Villeroy de Galhau podkreślił, że kursy walutowe mają znaczenie dla inflacji i polityki pieniężnej i EBC będzie je uważnie monitorował. Mimo że Bank nie ma celu dla kursu walutowego, to może on mieć konsekwencje dla średniookresowych perspektyw inflacji, a utrzymanie stabilności cen jest celem EBC.
Villeroy, który jest prezesem Banku Francji, twierdzi, że inflacja pozostaje na niskim poziomie, więc EBC będzie utrzymywał bardzo akomodacyjną politykę pieniężną tak długo, jak będzie to konieczne. Dodał, że wszystkie opcje są na stole i w razie potrzeby bank centralny będzie gotowy zrobić więcej.
Głos zabrał również główny ekonomista EBC, który rozpoczął dyskusję na temat zbyt silnego euro, gdy kurs EUR/USD przekroczył 1,2000 pod koniec sierpnia. Niedawna aprecjacja kursu euro pogarsza perspektywy inflacji – napisał Philip Lane w poście na blogu na stronie internetowej EBC. Dodał, że oczekuje się, że inflacja zasadnicza pozostanie stale niska w średnim okresie pomimo stopniowego wzrostu w horyzoncie projekcji makroekonomicznych.
Tego typu wypowiedzi mogą hamować zwyżkę kursu EUR/USD, co może sprzyjać albo konsolidacji, albo – gdyby doszło do pojawienia się ponownie poziomów 1,2000 i wyższych – do kolejnej fali komentarzy o zbyt silnym euro.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.