Rynki i inwestorzy wciąż chcą więcej, ale więcej nie dostaną

17.09.2020 11:14|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wczorajsza decyzja Fed wraz z projekcjami makroekonomicznymi i konferencją prasową powinna ucieszyć inwestorów, ale ci zdają się chcieć więcej tanich pieniędzy, a oczekiwana szybsza poprawa w gospodarce psuje im to nastawienie.

Od czasu kryzysu finansowego sprzed ponad dekady coraz mniej dziwiło nas nastawienie rynków na zasadzie — czym gorzej w realnej gospodarce, tym lepiej dla inwestorów, bo tym więcej tanich pieniędzy może popłynąć od Rezerwy Federalnej na rynki. Im z kolei lepiej w gospodarce, tym gorzej dla rynków, bo oznacza to brak zwiększania potencjalnej skali działań banku centralnego, do których rynki bardzo szybko się przyzwyczajają i chcą coraz więcej i więcej.

Wczoraj Fed pokazał o wiele lepsze od czerwcowych projekcje makroekonomiczne, które zakładają, że spowolnienie w 2020 r. nie wyniesie -6,5 proc., jak zakładano w czerwcu, tylko -3,7 proc. Stopa bezrobocia z kolei ma zmniejszyć się do 7,6 proc. z czerwcowych założeń na poziomie 9,3 proc. Inflacja z kolei ma wzrosnąć z 0,8 proc. dla czerwcowej prognozy do 1,2 proc. Stopy procentowe mają natomiast pozostać na obecnym poziomie 0,00-0,25 proc. przynajmniej do 2024 r., a prawdopodobnie i dłużej ze względu na uśredniony cel dla inflacji.

Wydawałoby się, że mniejsza recesja, mniejsze bezrobocie i większe ujemne realne stopy procentowe to mogą być bardzo dobre wiadomości dla rynku akcji. Ten jednak zareagował spadkiem, pokazując, że jest bardzo uzależniony od kolejnych programów pomocowych płynących z Fed. Fed tymczasem wskazuje na istotną rolę polityków w całej tej układance i ma rację.

Banki centralne od lat próbowały ratować wzrost gospodarczy i podnieść inflację. Teraz zdaje się, że przyszedł czas na rządy, w tym amerykański Kongres, którego rolą będzie odbudowa gospodarki kraju po kryzysie związanym z epidemią. Tu jednak przychodzą wybory w USA na początku listopada, które zwiększają niepewność wśród inwestorów, a giełda zdaje się też tego obawiać.

Niemniej jednak w dłuższym terminie brak podwyżek stóp wraz z rosnącą inflacją mogą sprzyjać takim rynkom jak złoto oraz przeszkadzać dolarowi amerykańskiemu. Czym niższe realne oprocentowanie amerykańskich aktywów, tym zdaje się mniej atrakcyjny USD i bardziej atrakcyjne złoto oraz inne alternatywy dla papierowego pieniądza, jak kryptowaluty.

Wydaje się, że banki centralne zrobiły już wiele lub w niektórych przypadkach wszystko, co mogły i przekazują aktualnie obowiązek ratowania gospodarki i miejsc pracy politykom. To z kolei rynkom może się nie do końca podobać, bo zwiększa niepewność.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Sep 2020 10:10

Ryzyka dla EUR/USD po dzisiejszej decyzji Fed

15 Sep 2020 11:13

Chiny nie zwalniają tempa. Apetyt na ryzyko zwiększa się

14 Sep 2020 11:01

Morgan Stanley i Goldman Sachs o stopach w USA i EUR/USD

11 Sep 2020 15:46

Kluczowe wydarzenia tygodnia 14-20.09.20

11 Sep 2020 10:21

Euro pod lupą przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego

10 Sep 2020 10:58

Europejski Bank Centralny zmierzy się z siłą euro i niską inflacją

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.