Chiny nie zwalniają tempa. Apetyt na ryzyko zwiększa się

15.09.2020 11:13|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Według prognoz ekonomistów gospodarka chińska może być tą, która najszybciej wyjdzie z kryzysu wywołanego przez COVID-19 i najprędzej powróci do stanu z końca 2019 r. Dopiero kilka kwartałów później do tych poziomów mają wrócić gospodarki USA i strefy euro, co może pokazywać, kto będzie największym wygranym po kryzysie.

Z dziś opublikowanych danych wynika, że produkcja przemysłowa Chin wzrosła o 5,6 proc. w sierpniu 2020 r. w ujęciu rocznym, wzrastając z 4,8 proc. miesiąc wcześniej i przekraczając oczekiwania rynku, które były na poziomie 5,1 proc.. Był to piąty z rzędu miesiąc wzrostu produkcji przemysłowej i najszybszy od grudnia 2019 r. Obecnie zdaje się, że gospodarka chińska odzyskała impet po wstrząsie wywołanym przez COVID-19. Największy spadek produkcji w Chinach w tym roku wyniósł 13,5 proc. W porównaniu do strefy euro, której produkcja spadła w najgorszym momencie o ponad 28 proc. i do USA, gdzie spadek wyniósł ponad 16 proc., jest to wynik bardzo dobry. W Chinach dalszy wzrost produkcji dotyczył zarówno produkcji przemysłowej jak i energii elektrycznej oraz produkcji górniczej.

To nie koniec dobrych informacji z tego azjatyckiego kraju. W sierpniu pojawił się po raz pierwszy od 8 miesięcy wzrost sprzedaży detalicznej. Wyniósł on 0,5 proc. przy konsensusie zakładającym brak zmian. Oznaczało to pierwszy wzrost handlu detalicznego od grudnia 2019 r., ponieważ konsumpcja zaczęła rosnąć wraz ze wzrostem aktywności gospodarczej po stopniowym poluzowaniu ograniczeń związanych z COVID-19.

Dobre dane z Chin zdają się pozytywnie wpływać na rynki finansowe. Kontrakty terminowe na Dow Jones wzrosły o blisko 100 punktów, S&P 500 zyskało blisko 10, a Nasdaq blisko 50 punktów we wtorek o poranku, kontynuując korektę poprzednich silnych spadków. Dodatkowo inwestorzy mogą oczekiwać na gołębi ton wypowiedzi przedstawicieli Fed, którzy dziś rozpoczynają swoje dwudniowe posiedzenie. Jego rezultat poznamy jutro o godzinie 20:00 wraz z konferencją prasową, która rozpocznie się o godzinie 20:30.

Z podobnych powodów dziś zdaje się tracić na wartości amerykański dolar. Kurs EUR/USD ponownie zbliżył się do poziomu 1,1900, USD/PLN powrócił poniżej 3,75. Z kolei kurs USD/JPY znalazł się na najniższym poziomie od końca sierpnia.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

79 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 wrz 2020 11:01

Morgan Stanley i Goldman Sachs o stopach w USA i EUR/USD

11 wrz 2020 15:46

Kluczowe wydarzenia tygodnia 14-20.09.20

11 wrz 2020 10:21

Euro pod lupą przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego

10 wrz 2020 10:58

Europejski Bank Centralny zmierzy się z siłą euro i niską inflacją

9 wrz 2020 10:52

NZD pod presją wyceny ujemnych stóp procentowych w Nowej Zelandii

8 wrz 2020 10:27

Zmienność na rynku ropy powraca

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.