Pierwszy tydzień sierpnia będzie obfitować w ciekawe wydarzenia makroekonomiczne, na czele z decyzją Banku Anglii w sprawie stóp procentowych oraz danymi z amerykańskiego rynku pracy, czyli NFP.
Po kolejnej podwyżce stóp procentowych przez Fed w mijającym tygodniu oraz po danych dotyczących PKB w drugim kwartale uwaga inwestorów może zostać zwrócona na rynek pracy. Część osób zdaje się uważać, że nie można mówić o pełnej recesji w gospodarce, gdy rynek pracy pozostaje mocny. O takim rynku słyszymy też w wypowiedziach przedstawicieli Fed, więc przyszłotygodniowy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem będzie mógł to potwierdzić lub temu zaprzeczyć. Z ostatnich danych wynika, że na każdego bezrobotnego Amerykanina wciąż przypadają dwa wolne miejsca pracy, a małe firmy nie mogą doczekać się na pracowników. Przy bezrobociu na poziomie 3,6 proc., płacach rosnących w tempie około 5 proc. rok do roku i inflacji nieznacznie poniżej 10 proc., Fed prawdopodobnie będzie na razie kontynuował podwyżki stóp procentowych. Jednak ankiety biznesowe, takie jak przyszłotygodniowy raport ISM, mogą pokazać, że gospodarka dość szybko zwalnia i Fed będzie zacieśniał politykę w najbliższych miesiącach w sposób bardziej umiarkowany. Tu należy nadmienić, że jeszcze dużo może się wydarzyć, ponieważ do posiedzenia FOMC, które odbędzie się 21 września, pozostały jeszcze dwa raporty z rynku pracy, dwa odczyty inflacji oraz doroczne sympozjum w Jackson Hole.
Drugim ciekawym wydarzeniem tygodnia może być decyzja BoE w sprawie stóp procentowych. Bank Anglii prawdopodobnie dokona podwyżki stóp o 50 pb. w przyszłym tygodniu, co będzie pierwszym takim ruchem w tym cyklu. Wcześniej, w czerwcu Komitet zdecydował się na podwyżkę o 25 pb. Jednak już wtedy decydenci zasugerowali, że mogą działać z pełną mocą, aby obniżyć inflację. Niemniej jednak kluczowe będzie podejście do dalszych ewentualnych podwyżek. Tu z kolei przestrzeń może być coraz mniejsza. Prawdopodobnie będzie to widoczne w nowych prognozach Banku Anglii, które, być może pokażą, że inflacja będzie poniżej celu w latach 2024/25.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.