Recesyjny optymizm na rynkach

29.07.2022 11:37|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wydaje się, że inwestorom giełdowym oraz spekulantom kryptowalutowym potrzebna była recesja w USA, aby rozpocząć zakupy akcji czy krypto aktywów. Amerykańskie indeksy giełdowe i bitcoin mogą zaliczyć ten miesiąc do dość udanych.

Wczorajsze dane ze Stanów Zjednoczonych zdają się pokazywać, że amerykańska gospodarka wpadła w recesję. Definiuje się to zjawisko powszechnie jako dwa kwartały z rzędu spadku PKB, co w USA miało miejsce. Biały Dom czy Rezerwa Federalna jasno mówią jednak, że o recesji nie ma mowy i poniekąd zaklinają rzeczywistość. Chodzi tu o szczegóły i sposób liczenia amerykańskiego PKB. W pierwszym kwartale główny wkład w spadek PKB miało tąpniecie w eksporcie netto. Tym razem główny wkład w spadek PKB w drugim kwartale zdają się mieć zapasy i ich spadek. Wystarczyło to, aby rynek zaczął coraz śmielej grać pod zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed w okolicach poziomu 3,25 proc. na koniec roku. Wcześniej inwestorzy szacowali możliwość zakończenia cyklu przy 3,50-3,75 proc. Co więcej, rynek zaczyna szacować możliwość cięcia stóp procentowych przez Fed do marca 2023 r. o 0,5 pkt proc. Wydaje się, że to właśnie może być przyczyną poprawy sentymentu na rynkach finansowych.

W rezultacie rynek kryptowalut, który poniekąd został wypompowany przez ekspansywną politykę monetarną, mógł odetchnąć po wcześniejszej potężnej, aczkolwiek cyklicznej, korekcie. Bitcoin wzrósł w okolice 24 000 USD, co może oznaczać zwyżkę o około 30 proc. w lipcu. To z kolei może oznaczać, że BTC czeka ewentualnie najlepszy miesiąc od października 2021 r. Inne kryptowaluty, w tym ethereum, również odnotowały gwałtowny wzrost wartości. Druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej wzrosła w lipcu o ponad 70 proc., dzięki czemu był to jeden z najlepszych miesięcy w historii ETH.

Wracając do indeksów giełdowych, te także zdają się odbijać w tym miesiącu. Technologiczny Nasdaq zwyżkuje od początku lipca o ponad 11 proc. S&P 500 zdaje się rosnąć w tym miesiącu o ponad 8 proc., a Dow Jones o ponad 5 proc. Być może rynkowi przejadł się już temat recesji, ponieważ ta stała się faktem i ewentualnie inwestorzy mogą już zacząć myśleć o potencjale poprawy wyników gospodarczych. Dodatkowo amerykańskie spółki nie rozczarowują wynikami tak bardzo, jak można się było tego wcześniej spodziewać, co także może pozytywnie wpływać na notowania indeksów za oceanem.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 Jul 2022 9:00

Rynki odetchnęły z ulgą. Akcje w górę, dolar w dół

27 Jul 2022 11:34

Inwestorzy czekają na Fed – jesteśmy bliżej końca cyklu?

26 Jul 2022 9:54

Walmart potwierdza problem konsumentów

25 Jul 2022 12:11

Gorący tydzień lipca na rynkach finansowych

13 Jul 2022 9:59

Ropa naftowa najtańsza od kwietnia

12 Jul 2022 9:10

Dolar nie daje za wygraną

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.