Akcje BMW załamują się, po tym jak spółka ogłosiła słabe wyniki

03.08.2022 15:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

BMW jest znanym producentem samochodów spalinowych segmentu mid-premium i premium. Od kilku lat spółka przechodzi znaczne zmiany, wchodząc w szybko rozwijający się rynek aut elektrycznych. Niestety przez zerwane łańcuchy dostaw, wojnę na Ukrainie i recesję przechodzi ona obecnie trudny okres.

Tak jak konkurenci, przedsiębiorstwo nadal cierpi z powodu nieregularnych i ograniczonych dostaw półprzewodników. Ten problem zaczął się już w 2020 r., ale nadal nie został w pełni rozwiązany przez nieelastyczną podaż. Problemów przysparzają każde nowo opracowane modele, wymagające większej mocy obliczeniowej i ilości czujników. Tyczy się to też aut spalinowych. W efekcie produkcja jest spowolniona i rozciągnięta w czasie, narażając firmę na dodatkowe koszty.

Ten problem może zmniejszyć cyklicznie spadający popyt na auta, do którego dochodzi wraz z rozpoczęciem recesji. Tyczy się to zwłaszcza aut luksusowych, które zazwyczaj są kupowane w czasach prosperity. Dzisiaj ta reguła została potwierdzona słowami CEO BMW Olivera Zipse - “co do nowych zamówień, odnotowujemy spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym” Rosyjski szantaż energetyczny też nie jest bez znaczenia dla sytuacji firmy. BMW spodziewa się rosnących kosztów energii i przerwania ciągłości dostaw prądu.

Mimo licznych kłopotów spółka ogłosiła wyniki lepsze od oczekiwanych. Niespodzianka nie była jednak na tyle duża, by uratować akcje przed spadkiem, który na otwarcie wyniósł 5 proc.

Przychody wyniosły 35,46 mld dolarów, pokonując oczekiwania analityków na poziomie 34,85 mld. Firma dostarczyła 563 tys. aut w II kwartale, z czego odpowiednio 230 tys. I 214 tys. zostało dostarczonych do Azji i Europy. W porównaniu z tym samym okresem rok temu sprzedaż spadła o 19,8 proc r.d.r. BMW oświadczyło, że spodziewa się wzrostu sprzedaży w drugiej połowie 2020 r., ale nadal ma ona być znacznie poniżej rekordu 2,52 mln dostarczonych pojazdów, z ubiegłego roku.

Zyski netto spadły aż o 31 proc. w II kwartale, do zaledwie 3,46 mld euro. Pokonanie prognozy 3,13 mld nie uratowało akcji spółki przed spadkiem ceny udziałów i wydaje się, że sam rynek miał nadzieje na bardziej miękkie lądowanie. Wysokie koszty wynikające z trudnego otoczenia makroekonomicznego były jednak nieubłagane.

Dodatkowo konsolidacja chińskiej spółki joint venture BMW Brilliance Automotive mimo zwiększenia przychodów w pierwszej połowie roku, zmniejszyła zyski w drugim kwartale kosztami przedsięwzięcia. W efekcie marża motoryzacyjna wyniosła 8,2 proc., co oznacza spadek w stosunku do zeszłego roku o 15,8 proc.


Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82.59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 sie 2022 13:58

Kolejne portfele padają ofiarą hakerów. Klub Oxford City będzie akceptował płatności za bilety Bitcoinem

3 sie 2022 10:19

Zmienność na ropie przed decyzją OPEC+

2 sie 2022 14:25

Kolejne zarzuty SEC wobec kryptowalutowych projektów. Flow z najmocniejszym spadkiem

2 sie 2022 11:33

Jen odzyskuje formę – najbardziej zmienna waluta na FX

1 sie 2022 9:07

Ropa potaniała drugi miesiąc z rzędu

29 lip 2022 15:41

Bank Anglii i NFP w przyszłym tygodniu

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.