Kolejne zarzuty SEC wobec kryptowalutowych projektów. Flow z najmocniejszym spadkiem

02.08.2022 14:25|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Securities and Exchange Commission (SEC) postawiło zarzuty 11 osobom związanym z 300-milionowym przekrętem, o nazwie Forsage. Projekt został założony na początku 2020 r. przez czterech znajomych z Gruzji, Rosji i Indonezji.

Szybko się rozrósł i stał się najbardziej popularną zdecentralizowaną aplikacją (dapp) na blockchainie Ethereum. W szczycie popularności odpowiadał za ćwierć przepustowości blockchaina i według danych Dune Analytics przyczyniał się do znacznych wzrostów gas fees.

Forsage zatrudniał influencerów, by promować swój projekt. W zamian za to otrzymywali oni zapłatę pozyskaną z pieniędzy wygenerowanych przez nowych użytkowników i dodatkowe wynagrodzenie za włączenie kolejnych promotorów do sieci. SEC opisał ten model biznesowy jako ”podręcznikową piramidę finansową”.

Działania przeciwko Forsage zostałypodjęte w drugiej połowie 2020 r. przez odpowiednik SECu na Filipinach, a potem przez organizacje amerykańskie. Najgłośniejszy proces odbywa się obecnie w USA, gdzie sąd oskarża firmę o zabranie ponad 300 milionów dolarów od inwestorów detalicznych na całym świecie.

Przewodnicząca działu SEC „Crypto Assets and Cyber Unit” nazwała Forsage "oszukańczą piramidą finansową uruchomioną na masową skalę i agresywnie reklamowaną inwestorom". Dodała również, że "oszuści nie mogą obejść federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, skupiając swoje oszustwa na inteligentnych kontraktach i blockchainach”. Może to utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że regulatorzy staną się nieodłącznym elementem DeFi.

Nomad Bridge traci prawie 200 mln USD

Setki rzekomych hakerów i poszukiwaczy luk w procedurach bezpieczeństwa Nomad Bridge wyprowadziło 190 milionów dolarów z puli TVL (z ang. Total Value Locked) w przeciągu zaledwie kilku godzin. Nomad to most tokenowy, który umożliwia transfer tokenów pomiędzy Avalanche, Ethereum, Evmos, Milkomeda C1 i Moonbeam. Stanowi ważne połączenie w świecie krypto. TVL, w uproszczeniu służyło do zapewnienia płynności, bezpieczeństwa, a także umożliwiało stakowanie i pożyczenie tokenów między użytkownikami.

Według platformy DefiLlama, Nomad Bridge stracił 190,7 mln dolarów, a w puli ostało się tylko 651,54 dolarów. Mógł na to pozwolić błąd zabezpieczeń — tzw. exploit. Jak na razie co najmniej jeden haker oznajmił, że był to test bezpieczeństwa i że zwróci zabrane środki. Nie wiemy, jak dużą sumę posiada i czy inni biorący udział w tym wirtualnym „napadzie” też mieli dobre intencje. Na razie niewiele wskazuje na to, że spółka wiedziała o tym, co miało się stać.

Rynek krypto kontynuuje lokalną korektę

Analiza wzrostów z ostatniego 1,5 miesiąca wydaje się wskazywać na ostrożne podejście inwestorów do większości tokenów — z cyklicznymi ruchami długości ok. 2 tygodni. Dziś najmocniej spada token Flow, który na godzinę 12.00 GMT+3 01.08.22 zniżkuje o 9,4 proc. na platformie Conotoxia MT5. Token Flow jest jednym z większych tokenów, zajmującym 34 miejsce na liście CoinMarketCap. Całkowita kapitalizacja sięga prawie 2 mld USD. Z kolei blockchain flow został zaprojektowany jako podstawa nowej generacji gier, aplikacji i zasilających je cyfrowych aktywów.

Analiza techniczna na wykresie godzinowym Bitcoina (BTC) sugeruje, że obecna cena 22700 dolarów prawdopodobnie jest w pobliżu lokalnego poziomu wsparcia. W perspektywie makro wydaje się, że na ewentualne większe wzrosty musimy nadal poczekać. Niektóre agencje opierające się na analizie historycznych cykli wskazują, że kolejna potencjalna duża hossa na rynku kryptowalut może przyjść dopiero za około 250 dni.

 

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82.59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 Aug 2022 11:33

Jen odzyskuje formę – najbardziej zmienna waluta na FX

1 Aug 2022 9:07

Ropa potaniała drugi miesiąc z rzędu

29 Jul 2022 15:41

Bank Anglii i NFP w przyszłym tygodniu

29 Jul 2022 11:37

Recesyjny optymizm na rynkach

28 Jul 2022 9:00

Rynki odetchnęły z ulgą. Akcje w górę, dolar w dół

27 Jul 2022 11:34

Inwestorzy czekają na Fed – jesteśmy bliżej końca cyklu?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.