Tydzień z RPP i EBC. Złoty i euro na celowniku

06.06.2022 12:40|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rozpoczynający się tydzień może obfitować w ciekawe wydarzenia na rynku walutowym ze względu na decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych i prowadzonej polityki monetarnej.

Mowa o decyzji Rady Polityki Pieniężnej w Polsce, która będzie mieć miejsce w środę oraz o decyzji Europejskiego Banku Centralnego w czwartek. Według konsensusu rynkowego RPP podniesie stopę referencyjną o 0,75 pkt proc., do 6 proc. Na podstawie kontraktów FRA nie jest to jednak jeszcze koniec cyklu. Kontrakty te zdają się wskazywać, że do końca roku stopa referencyjna wzrośnie do 7,5 proc. Przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce wciąż może być otwarta ze względu na to, że szczyt inflacji może wypaść dopiero po sezonie letnim. Tym samym dywergencja między stopami procentowymi w Polsce i np. w strefie euro, może nadal być istotna, co z kolei w długim terminie może bardziej pozytywnie wpływać na notowania złotego.

Przechodząc do decyzji Europejskiego Banku Centralnego, inwestorzy przygotowują się na jej ogłoszenie, ponieważ ma ona nadać ton podwyżce stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Bank centralny prawdopodobnie ogłosi zakończenie zakrojonego na szeroką skalę programu skupu aktywów i potwierdzi plany podniesienia stóp procentowych w lipcu, ponieważ inflacja w strefie euro nie wykazuje oznak spowolnienia, osiągając w maju nowy rekordowy poziom 8,1 proc. Inwestorzy szacują, że do końca bieżącego roku stopy procentowe EBC wzrosną o 130 punktów bazowych. 30 proc. szans dają też na podniesienie stóp o dodatkowe 25 punktów bazowych w lipcu, ponad już wcześniej w pełni wycenione 25 punktów bazowych. Tym samym budują się oczekiwania na lipcową podwyżkę o 50 pkt bazowych.

Europejski Bank Centralny poziom stóp procentowych zmieniał ostatnio we wrześniu 2019 r., ustanawiając rekordowo niski poziom stopy depozytowej na -0,5 proc. Z kolei ostatni raz EBC podniósł stopy procentowe w lipcu 2011 r. Wtedy stopa depozytowa osiągnęła swoje lokalne maksimum, wynosząc 0,75 proc.

Kurs pary EUR/USD zdaje się bronić przed spadkami poniżej poziomu 1,0350, który ostatnio wystąpił w 2016 r. Wydaje się, że aktualnie w Stanach Zjednoczonych rynek ma mniej argumentów za dalszą wyceną podwyżek stóp niż w Eurolandzie. To z kolei może wspierać notowania euro, które w ostatnich miesiącach było jedną z najsłabszych walut. Od początku roku wspólna waluta wobec dolara amerykańskiego straciła do dziś ok. 5,6 proc.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

3 Jun 2022 16:46

NFP lepsze od oczekiwań — co to może oznaczać?

3 Jun 2022 11:09

NFP w centrum uwagi. Ropy jednak będzie mniej

2 Jun 2022 9:53

Zmienność wraca na rynki finansowe - ropa w centrum uwagi

1 Jun 2022 12:33

Duże wahania na rynku ropy

31 May 2022 10:49

Ropa naftowa najdroższa od trzech miesięcy

30 May 2022 11:19

Pozytywny sentyment do ryzyka powrócił?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.