NFP w centrum uwagi. Ropy jednak będzie mniej

03.06.2022 11:09|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe na ropę WTI spadły w piątek poniżej 116 USD za baryłkę, ale i tak mają szansę na szósty tygodniowy wzrost po tym, jak oczekiwane z niecierpliwością spotkanie OPEC+ przyniosło jedynie niewielki wzrost wydobycia, pomimo spekulacji o większym wzroście podaży.

Grupa głównych producentów ropy na świecie podjęła decyzję o zwiększeniu wydobycia o 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i sierpniu, zamiast wcześniej uzgodnionych 432 tys. baryłek dziennie, co uznano za działanie niewystarczające, by zrekompensować utratę dostaw z Rosji. Produkcja rosyjska spadła o 1 mln bpd od czasu inwazji na Ukrainę i prawdopodobnie spadnie jeszcze bardziej, gdy zacznie obowiązywać unijny zakaz importu rosyjskiej ropy. Pojawiły się spekulacje, że Saudyjczycy przygotowują się do zwiększenia wydobycia w ramach zresetowania stosunków z USA, a nawet sugestie, że Rosja może zostać zwolniona z miesięcznych umów OPEC+ dotyczących dostaw. Do tego jednak nie doszło i Rosja wciąż należy do OPEC+.

Taka sytuacja może powodować, że w tym sezonie letnim rynek ropy może być pod presją większego popytu niż podaży, co z kolei może spowodować, że ceny paliw wciąż będą wysokie. Wysokie ceny paliw to natomiast wysoka inflacja konsumencka, która dopiero na jesieni mogłaby się ewentualnie obniżać. W rezultacie czekać może nas najdroższy sezon wakacyjny w historii, a ekonomiści będą mieli idealną próbkę do zbadania popytu w środowisku wysokich cen. Czy część osób zrezygnuje z wyjazdów? Czy może zagryzie zęby i mimo wszystko uda się na wakacje? To będzie interesująca garść statystyk za miesiące letnie, które poznamy na początku jesieni.

Tymczasem z bieżących wydarzeń oczy inwestorów mogą być dziś zwrócone na dane z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 14:30 opublikowana zostanie zmiana zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem – czyli popularne NFP. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 325 tys. – wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg. Najniższy szacunek w ankiecie to 250 tys., a najwyższy to 450 tys. Dane mogą pokazać, w jakiej kondycji jest amerykański rynek pracy, co z kolei może mieć znaczenie dla dalszych działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej w kontekście podwyżek stóp procentowych. Na tę chwilę rynek zakłada przynajmniej podwyżkę o łącznie 1 pkt proc. na dwóch kolejnych posiedzeniach Fed.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80.77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 cze 2022 9:53

Zmienność wraca na rynki finansowe - ropa w centrum uwagi

1 cze 2022 12:33

Duże wahania na rynku ropy

31 maj 2022 10:49

Ropa naftowa najdroższa od trzech miesięcy

30 maj 2022 11:19

Pozytywny sentyment do ryzyka powrócił?

27 maj 2022 15:47

Inflacja w USA zaczyna spadać, a indeksy rosnąć

27 maj 2022 11:16

Wall Street przerywa złą passę

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.