Duże wahania na rynku ropy

01.06.2022 12:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w środę o ponad 1,5 proc., do ponad 116,5 USD za baryłkę, notując szósty miesiąc z rzędu wzrostów. Decyzja UE o częściowym zakazie sprzedaży rosyjskiej ropy i ponowne otwarcie się Chin po lockdownie mogą z nawiązką równoważyć doniesienia, że OPEC może zawiesić Rosję w porozumieniu produkcyjnym.

Wczoraj pojawiły się informacje, że niektórzy producenci rozważają zawieszenie udziału Rosji w porozumieniu produkcyjnym OPEC+, co mogłoby utorować drogę innym producentom do tłoczenia większej ilości ropy na rynki, a niektórzy członkowie z Zatoki Perskiej planują zwiększenie wydobycia w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Inwestorzy oczekują na cotygodniowe dane o zapasach ropy w USA, przy czym rynki spodziewają się, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu, natomiast zapasy benzyny i destylatów wzrosły.

Cena ropy naftowej na światowych rynkach zdaje się ulegać dużym wahaniom. Wczoraj zostały ustanowione trzymiesięczne szczyty, a baryłka WTI kosztowała już ponad 118 USD. W dalszej części dnia jednak ceny gwałtownie zawróciły poniżej 113 USD. W rezultacie wahania cen ropy nadal mogą pozostawać relatywnie duże. Tymczasem w realnej gospodarce oznaczać może to wysokie ceny paliw. Odczuwamy to w Polsce, ale także odczuwają to Amerykanie. Cena benzyny poszybowała tam do najwyższego poziomu w historii 4,2 USD za galon.

Drożejące paliwa to jedna z głównych składowych wzrostu inflacji konsumenckiej i przy okazji czynnik dla spadku popytu w innych kategoriach. Im więcej wydamy na paliwo, bo np. musimy dojechać do pracy, tym mniej wydamy w kategoriach zbędnych potrzeb, rekreacji czy rozrywki. To z kolei gotowy przepis na spowolnienie gospodarcze, co już od dłuższego czasu zdają się wyceniać rynki finansowe.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 May 2022 10:49

Ropa naftowa najdroższa od trzech miesięcy

30 May 2022 11:19

Pozytywny sentyment do ryzyka powrócił?

27 May 2022 15:47

Inflacja w USA zaczyna spadać, a indeksy rosnąć

27 May 2022 11:16

Wall Street przerywa złą passę

26 May 2022 9:37

Fed nie zaskoczył – rynki bez paniki

25 May 2022 8:29

NZD wspierany przez bank centralny

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.