Ropa naftowa najdroższa od trzech miesięcy

31.05.2022 10:49|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ceny ropy naftowej wzrosły we wtorek o ponad 1 proc., osiągając poziom 119 USD za baryłkę WTI i 123 USD za baryłkę Brent, po tym jak przywódcy UE osiągnęli porozumienie w sprawie zakazu importu 90 proc. rosyjskiej ropy do końca 2022 roku.

Ropa naftowa na światowych rynkach jest tym samym najdroższa od początku marca, gdy ceny poszybowały w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Ponieważ zbliża się również koniec miesiąca, warto spojrzeć na wydarzenie, którego nie było jeszcze prawdopodobnie w tej dekadzie. Mianowicie ropa zdaje się drożeć szósty miesiąc z rzędu. Tylko w samym maju zwyżka cen może wynieść około 15 proc. Z kolei od początku roku cena ropy WTI rośnie już o około 60 proc.

Wracając jeszcze do decyzji UE, to porozumienie rozwiązuje impas z Węgrami w sprawie najsurowszej jak dotąd sankcji nałożonej na Moskwę i otwiera drogę do wprowadzenia innych elementów szóstego pakietu, w tym wykluczenia największego rosyjskiego banku z systemu SWIFT. Niektórzy analitycy sugerują jednak, że wzrost cen ropy może być niewielki, ponieważ rynek już wycenił ten ruch.

Oczekuje się, że popyt na ropę w Chinach wzrośnie po tym, jak miasta Pekin i Szanghaj złagodziły ograniczenia dotyczące Covid, przy czym istnieją pewne zastrzeżenia co do wpływu gwałtownie rosnących cen benzyny na światową konsumpcję. W Stanach Zjednoczonych cena benzyny bije rekordy i kosztuje pod koniec maja ponad 4 USD za galon, drożejąc o ponad 100 proc. w pół roku.

Natomiast jeśli chodzi o produkcję, OPEC+ ma na czwartkowym spotkaniu pozostać przy swojej polityce umiarkowanego wzrostu wydobycia, odrzucając wezwania Zachodu do zwiększenia produkcji w celu obniżenia cen.

OPEC+ nie realizuje swoich celów produkcyjnych. W kwietniu niedobór okazał się znaczny, ponieważ ograniczenia mocy produkcyjnych i sankcje międzynarodowe osłabiły podaż. Produkcja koalicji OPEC+ zmniejszyła się drugi miesiąc z rzędu, spadając o około 500 tys. b/d w porównaniu z marcem, do 37,56 mln b/d w kwietniu. Produkcja była o prawie 2,4 mln b/d niższa niż łączny cel grupy, który wynosił 39,94 mln b/d w tym miesiącu.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80.77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

30 maj 2022 11:19

Pozytywny sentyment do ryzyka powrócił?

27 maj 2022 15:47

Inflacja w USA zaczyna spadać, a indeksy rosnąć

27 maj 2022 11:16

Wall Street przerywa złą passę

26 maj 2022 9:37

Fed nie zaskoczył – rynki bez paniki

25 maj 2022 8:29

NZD wspierany przez bank centralny

24 maj 2022 9:22

Wysokie ceny ropy i brak nowych inwestycji

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.